Йоганн фон Дрейзе

Йога́нн Ні́колаус фон Дре́йзе (нім. Johann Nicolaus von Dreyse)  (* 20 листопада 1787 — † 9 грудня 1867)— німецький зброяр, інженер, винахідник ковзного затвору, системи голчастої вогнепальної зброї та першого унітарного патрона.

Йоганн Ніколаус фон Дрейзе
Johann Nikolaus von Dreyse
Народився 20 листопада 1787
Земмерда, Саксонія
Помер 9 грудня 1867 (80 років)
Земмерда, Королівство Саксонія
Країна  Королівство Пруссія
Національність німець
Діяльність винахідник, бізнес-директор
Галузь Цейхгауз[1] і Слюсарні роботи[1]
Знання мов німецька

Винаходи

У 1836 році запропонував прусському уряду нарізну гвинтівку, яка заряджалась з казенника. Після випробування гвинтівку Дрейзе було прийнято для озброєння піхоти під назвою «легка капсульна гвинтівка зразка 1841». До винаходу Дрейзе гвинтівки, які стояли на озброєнні армії Пруссії, заряджалися з дула, потребували багатьох дій для перезаряджання тому не володіли швидким темпом стрільби.

Для заряджання з казенної частини гвинтівки Дрейзе влаштував особливий механізм, званий затвором. Затвор був влаштований так, що рухався по осі ствола в особливій циліндричній коробці, пригвинченій до його казенного зрізу, взад і вперед і в останньому положенні замикав ствол під час пострілу. Він був названий ковзним.

Крім того, для прискорення заряджання пороховий заряд, кулю і капсуль Дрейзе помістив разом в паперовій оболонці (гільзі), застосувавши вперше так званий унітарний патрон, при якому заряджання зводилося тільки до вкладання патрона в казенну частину ствола при відкритому затворі. Патрон Дрейзе складався з свинцевої кулі яйцеподібної форми, вкладеної у виїмку папкового циліндра (шпігеля), в протилежну сторону був впресований коржик ударної суміші; шпігель з кулею містився в передньому кінці паперової гільзи, в яку спочатку всипався порох. Для здійснення пострілу всередині затвора гвинтівки знаходилося особливе пристосування, зване ударником, з тонкою і довгою голкою, яке в момент пострілу силою стиснутої спіральної пружини швидко рухалося вперед всередині затвора, при чому голка проколювала патрон і кінцем своїм запалювала ударну суміш.

Недоліки голчастих гвинтівок:

  • тонка голка часто ламалася
  • порох в паперовій гільзі часто сирів
  • необхідність обтюратора

Всі недоліки в подальшому були ліквідовані при використанні для стрільби металевих патронів.

Успіх гвинтівки Дрейзе в бойових діях змусив європейські держави швидко переходити на зброю, яка заряджалася з казенника. Дрейзе зі своєю зброєю розпочав нову еру в світі вогнепальної зброї.

Див. також

Джерела

Примітки

  1. німецька Вікіпедія — 2001.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.