Кабасет

Кабасе́т (англ. cabasset, ісп. cabacete, capacete; від cabesa, «голова»[1]) — європейський відкритий шолом другої половини XV—XVI століть[1]. Мав вигляд випуклого наголовника з пласкими, рідше похилими полями. Був легким і дешевим. Використовувався на Піренейському півострові, а також Бургундії, Фландрії. Виник в результаті еволюції пізньосередньовічної капеліни. Часто вживався у парі з барботом, що захищав обличчя і шию[1]. Поділявся на два типи залежно від форми наголовника — загострений (мигдалевидний, з рогоподібним виступом на вершині) і гребенястий (з малим гребнем на тімені)[1]. На основі першого виник загострений моріон, що так само називався кабасетом або «іспанським моріоном» (в Англії)[2], на базі другого — гребенястий шолом-моріон[2]. Особливо популярним був на Піренейському півострові на завершальній стадії Реконкісти та в епоху великих географічних відкриттів. З кінця XV століття поширився у європейських країнах, де помилково асоціювався з іспанськими маврами[2]. В португальській мові capacete означає будь-який шолом.

Кабасет
Користування Західна Європа
Період XV-XVI століття
Захищає голову
Основний матеріал залізо/сталь
Кабасет у Вікісховищі

Типи

  • Загострений
  • Гребенястий

Історія

У другій половині XVI століття португальці завезли кабасети до Японії, де вони стали популярним серед самурайської магнатерії. Японці називали їх «шоломами південних варварів» (яп. 南蛮兜, намбан-кабуто) і використовували у парі з європейськими кірасами, переробленими на японський лад[3][4].

Галерея

Примітки

  1. Tavares 2012:4.
  2. Tavares 2012:5.
  3. Harada 2009:68–71.; Коваленко 2013:615.
  4. Tavares 2012:3.

Джерела

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Кабасет

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.