Канонічне перетворення
Канонічні перетворення — заміна узагальнених координат та узагальнених імпульсів класичної механічної системи на інші, при якій зберігається вигляд основних рівнянь гамільтонової механіки — рівнянь Гамільтона.
У гамільтоновій механіці стан механічної системи задається узагальненими координатами та імпульсами , які вважаються незалежними змінними, та функцією Гамільтона . Рівняння Гамільтона мають вигляд
При переході до нових змінних та форма запису рівнянь Гамільтона загалом не зберігається. Однак серед усіх таких переходів існує клас, який зберігає рівняння Гамільтона в незмінному вигляді при деякій новій функції Гамільтона . Такі перетворення називаються канонічними.
Твірна функція
Рівняння Гамільтона можна отримати з принципу найменшої дії, записаному у вигляді
В нових змінних теж повинно виконуватися
Рівності нулю варіацій двох виразів можна добитися, якщо ці вирази відрізняються на повний диференціал довільної функції F. Звідси
- ,
або
- .
Тому
- ,
що є системою рівнянь, з яких можна визначити нові змінні через старі.
Фунція F називається твірною функцією канонічного перетворення. Твірну функцію можна вибирати різним чином. У наведених вище виразах вона вибрана залежною від старих і нових координат та часу . Вибравши твірну функцію можна визначити нові координати, імпульси та нову фунцію Гамільтона, розв'язуючи наведену систему рівнянь.
Твірна функція залежна від старих координат і нових імпульсів
Якщо твірна функція залежить від старих координат і нових імпульсів: система рівнянь для знаходження зв'язку між новими та старими змінними має вигляд:
Твірна функція залежна від нових координат і старих імпульсів
Система рівнянь для знаходження зв'язку між новими й старими змінними при твірній функції записується у вигляді
Твірна функція залежна від старих і нових імпульсів
При твірній функції , система рівнянь для знаходження зв'язку між старими й новими змінними набуває вигляду
Часткові канонічні перетворення
Одним із канонічних перетворень є перетворення, в якому , а нові координати . В цьому випадку імпульси й координати наче міняються місцями, різниця між ними втрачається, тому при застосуванні гамільтонової механіки величини q і p часто називають просто канонічно спряженими змінними.
Сам рух можна розглядати, як канонічні перетворення. Якщо в певний момент часу t змінні мали значення та , то в момент часу їхні значення та однозначно визначаються початковими умовами і задовольняють тим же рівнянням Гамільтона. Їх можна вибрати новими канонічно спряженими змінними.
Застосування
Канонічні перетворення застосовуються для спрощення задач класичної механіки або ж для побудови зручних способів знаходження наближених розв'язків.
Історія
Впреше канонічні перетворення застосував у 1846 році Шарль-Ежен Делоне, розглядаючи задачу про обертання Місяця навколо Землі одночасно з обертанням цих небесних тіл навколо Сонця.
Джерела
- Федорченко А. М. (1975). Теоретична механіка. Київ: Вища школа., 516 с.
- Ландау Л. Д., Лифшиц Е. М. (1958). Механика. Теоретическая физика, т. 1. Москва: Госиздат., 206 с.