Каптаж

Каптаж (англ. capping, catchment; нім. Wassergewinnung f, Wasserfang m, Fassung f, Wasserfassung f) — у вузькому розумінні — пристрої, що дозволяють збирати та виводити підземні води на поверхню для їхнього виміру та використання. Найпростіші види каптажу колодязь і свердловина.

У ширшому смислі, каптаж — комплекс споруд, що забезпечують доступ до підземних вод, нафти або газу та можливість їхнього використання; інженерно-технічні роботи, пов'язані з виведенням на поверхню і збиранням підземних вод, нафти й газу.

Розрізняють каптаж:

Для вертикального каптажу підземних вод застосовують колодязі та свердловини, горизонтального — галереї водозбірні, штольні тощо.

Найпростіший тип каптажу — шахтний колодязь, що використовується при розкритті неглибоко залеглих ґрунтових вод. В сильно перетятих місцевостях споруджуються штольні, в яких для збільшення припливу води бурять свердловини. Найпоширеніший тип каптажів підземних вод свердловини. Стосовно підземних вод частіше вживають термін водозабір. При каптажі нафти та газу конструкції свердловин включають обсадні колони. Фонтанні свердловини обладнують фонтанною арматурою, що залишається на гирлі свердловини після закінчення фонтанування. Обладнання помпових нафтових свердловин забезпечує підвіску помпових труб, герметизацію, можливість відбору газу з міжтрубного простору і складається з планшайби з отвором для відведення газу і трійника для виведення.

Каптаж підземних вод

Каптаж підземних вод (англ. capping of underground waters; нім. Untertagewasserfassung f) — споруда для захоплення (акумулювання) підземних вод. Найпростішими видами каптажу підземних вод є колодязі, бурові свердловини, галереї водозабірні.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.