Карта поляка
Карта поляка — документ, який підтверджує приналежність особи до польського народу поза межами історичної батьківщини. Власникові карти поляка належать права, що випливають із Закону «Про карту поляка», ухваленого сеймом Республіки Польща 7 вересня 2007 року. Метою вважається необхідність підтримки польських громадян і їх нащадків у країнах, утворених після розпаду СРСР[1].
Для Польщі «карта поляка» — перш за все моральна компенсація для колишніх громадян Польщі, для тих людей, які відчули себе поляками, у яких в радянські часи було складне життя через те, що вони визнавали себе поляками | ||
— Конрад Павлик, посол Республіки Польща в Мінську, "Європейське радіо для Білорусі" via BBC |
Конституційний суд Білорусі 2011 року заявив, що польський закон «Про карту поляка» суперечить нормам міжнародного права[2].
Право на карту
Карти видаються з 2008 року.
Карта може бути надана лише особі, що не має польського громадянства або дозволу на проживання на території Республіки Польща і яка є громадянином Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Естонії, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Литви, Латвії, Молдови, Російської Федерації, Таджикистану, Туркменістану, України або ж Узбекистану.
Карта поляка може також бути видана особі, польське походження якої було підтверджено згідно з правилами Закону «Про репатріацію» від 9 листопада 2000 року.
Якщо особа не може підтвердити польське коріння, але хотіла би вважатися поляком, вона може надати довідку від польської організації, що підтверджує активну і не менше ніж трирічну участь претендента у популяризації польської мови і культури[2].
Зміни до Закону про Карту поляка 2019: відтепер на Карту зможуть претендувати особи польського походження в усіх країнах світу, а не лише громадяни колишніх республік СРСР.
Права власника Карти Поляка
Власник Карти поляка має право:
- безкоштовно отримати візу на перебування, що дає право на багаторазовий перетин кордону Республіки Польща
- легально працювати на території Республіки Польща без необхідності отримувати дозвіл на роботу
- займатися в Польщі підприємницькою діяльністю на таких же підставах, що і польські громадяни
- користуватися у Польщі безкоштовною системою освіти на початковому, середньому і вищому рівнях на таких самих засадах, як польські громадяни, і одночасно звертатися за фінансовою допомогою й стипендіями, призначеними для іноземців, які навчаються у Польщі
- у невідкладних випадках користуватися у Польщі безкоштовною медициною на таких самих засадах, як польські громадяни
- користуватися 37-відсотковою знижкою на залізничний проїзд на території Польщі
- безкоштовно відвідувати державні музеї у Польщі
- у першочерговому порядку претендувати на отримання фінансових коштів, призначених на підтримку поляків за кордоном, з бюджету польської держави або з бюджету місцевого самоврядування на рівні Гміни[3].
Змінами до закону, ухваленими 2016 року, передбачається, що власники карт поляка (а також члени їх родин) зможуть отримати в Польщі карту постійного проживання, а через рік — польське громадянство. Крім того, у період адаптації вони зможуть звертатися по фінансову допомогу від держави з метою оренди житла, вивчення польської мови чи навчання на професійних курсах[4].
Цифри
Станом на 2016 рік у світі видано 160 тис. таких карт, з яких в Україні — близько 70 тис.[4].
До 2013 року найбільше карт видавалося саме громадянам України, згодом — Білорусі[1].
Станом на 2017 рік українцям видали 101 тис. 937 карт, білорусам 120 тис., росіянам 6 тис., понад 3 тис. — громадянам Казахстану, понад 1,7 тис. — Молдови, 605 — Узбекистану, 132 — Азербайджану, 95 — Вірменії, 65 — Туркменістану. Якщо в 2008—2015 роках українцям видавалася 8-10 тис. карт за рік, то в 2016-17 роках ця кількість зросла до 13 тис., а вже в першому півріччі 2018 року було отримано понад 7.2 заяв. За всі ці роки 1248 громадянам України відмовили у карті поляка.[5]
Примітки
- "Карту поляка" отримали майже 60 тисяч громадян України (укр.). УНІАН. 9 лютого 2015. Процитовано 28 вересня 2017.
- Мельничук, Тетяна (19 серпня 2017). Половину "карт поляка" у світі видали громадянам Білорусі. BBC Україна (en-GB). Процитовано 28 вересня 2017.
- Карта поляка | Польща для мандрівників. ostarbeiter.vn.ua. Процитовано 28 вересня 2017.
- Власники карти поляка зможуть отримати громадянство вже через рік (укр.). Процитовано 28 вересня 2017.
- Стало відомо, скільки українців отримали карту поляка з 2008 року. Еспресо ТВ. 17 вересня 2018. Процитовано 17 вересня 2018.
Література
- Усе про Карту поляка. Зміни 2018 / В. А. Дунай. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2018. — 208 с. — Укр. та пол. мовами. — ISBN 966-07-3233-9.
Посилання
- Internet System of Law Acts: The text of the Polish Charter in Polish (choose Tekst ujednolicony) (pl)
- Karta Polaka — Ministerstwo Spraw Zagranicznych Карта поляка (Міністерство закордонних справ Польщі) {{{2}}}
- Карта Поляка (pl) (ua)
- Як вірно заповнити заяву-анкету на видачу Карти поляка