Карта поляка

Карта поляка документ, який підтверджує приналежність особи до польського народу поза межами історичної батьківщини. Власникові карти поляка належать права, що випливають із Закону «Про карту поляка», ухваленого сеймом Республіки Польща 7 вересня 2007 року. Метою вважається необхідність підтримки польських громадян і їх нащадків у країнах, утворених після розпаду СРСР[1].

Для Польщі «карта поляка» — перш за все моральна компенсація для колишніх громадян Польщі, для тих людей, які відчули себе поляками, у яких в радянські часи було складне життя через те, що вони визнавали себе поляками

— Конрад Павлик, посол Республіки Польща в Мінську, "Європейське радіо для Білорусі" via BBC

Карта поляка

Конституційний суд Білорусі 2011 року заявив, що польський закон «Про карту поляка» суперечить нормам міжнародного права[2].

Право на карту

Карти видаються з 2008 року.

Карта може бути надана лише особі, що не має польського громадянства або дозволу на проживання на території Республіки Польща і яка є громадянином Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Естонії, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Литви, Латвії, Молдови, Російської Федерації, Таджикистану, Туркменістану, України або ж Узбекистану.

Карта поляка може також бути видана особі, польське походження якої було підтверджено згідно з правилами Закону «Про репатріацію» від 9 листопада 2000 року.

Якщо особа не може підтвердити польське коріння, але хотіла би вважатися поляком, вона може надати довідку від польської організації, що підтверджує активну і не менше ніж трирічну участь претендента у популяризації польської мови і культури[2].

Зміни до Закону про Карту поляка 2019: відтепер на Карту зможуть претендувати особи польського походження в усіх країнах світу, а не лише громадяни колишніх республік СРСР.

Права власника Карти Поляка

Власник Карти поляка має право:

  • безкоштовно отримати візу на перебування, що дає право на багаторазовий перетин кордону Республіки Польща
  • легально працювати на території Республіки Польща без необхідності отримувати дозвіл на роботу
  • займатися в Польщі підприємницькою діяльністю на таких же підставах, що і польські громадяни
  • користуватися у Польщі безкоштовною системою освіти на початковому, середньому і вищому рівнях на таких самих засадах, як польські громадяни, і одночасно звертатися за фінансовою допомогою й стипендіями, призначеними для іноземців, які навчаються у Польщі
  • у невідкладних випадках користуватися у Польщі безкоштовною медициною на таких самих засадах, як польські громадяни
  • користуватися 37-відсотковою знижкою на залізничний проїзд на території Польщі
  • безкоштовно відвідувати державні музеї у Польщі
  • у першочерговому порядку претендувати на отримання фінансових коштів, призначених на підтримку поляків за кордоном, з бюджету польської держави або з бюджету місцевого самоврядування на рівні Гміни[3].

Змінами до закону, ухваленими 2016 року, передбачається, що власники карт поляка (а також члени їх родин) зможуть отримати в Польщі карту постійного проживання, а через рік — польське громадянство. Крім того, у період адаптації вони зможуть звертатися по фінансову допомогу від держави з метою оренди житла, вивчення польської мови чи навчання на професійних курсах[4].

Цифри

Станом на 2016 рік у світі видано 160 тис. таких карт, з яких в Україні — близько 70 тис.[4].

До 2013 року найбільше карт видавалося саме громадянам України, згодом — Білорусі[1].

Станом на 2017 рік українцям видали 101 тис. 937 карт, білорусам 120 тис., росіянам 6 тис., понад 3 тис. — громадянам Казахстану, понад 1,7 тис. — Молдови, 605 — Узбекистану, 132 — Азербайджану, 95 — Вірменії, 65 — Туркменістану. Якщо в 2008—2015 роках українцям видавалася 8-10 тис. карт за рік, то в 2016-17 роках ця кількість зросла до 13 тис., а вже в першому півріччі 2018 року було отримано понад 7.2 заяв. За всі ці роки 1248 громадянам України відмовили у карті поляка.[5]

Примітки

  1. "Карту поляка" отримали майже 60 тисяч громадян України (укр.). УНІАН. 9 лютого 2015. Процитовано 28 вересня 2017.
  2. Мельничук, Тетяна (19 серпня 2017). Половину "карт поляка" у світі видали громадянам Білорусі. BBC Україна (en-GB). Процитовано 28 вересня 2017.
  3. Карта поляка | Польща для мандрівників. ostarbeiter.vn.ua. Процитовано 28 вересня 2017.
  4. Власники карти поляка зможуть отримати громадянство вже через рік (укр.). Процитовано 28 вересня 2017.
  5. Стало відомо, скільки українців отримали карту поляка з 2008 року. Еспресо ТВ. 17 вересня 2018. Процитовано 17 вересня 2018.

Література

  • Усе про Карту поляка. Зміни 2018 / В. А. Дунай. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2018. — 208 с. — Укр. та пол. мовами. — ISBN 966-07-3233-9.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.