Каса взаємодопомоги
Каса взаємодопомоги — це громадська кредитна установа, яка створюється на добровільних засадах і акумулює кошти громадян для надання їм матеріальної допомоги. Каси створюються при профспілкових організаціях працівників і службовців — для членів профспілки, у відділах соціального забезпечення — для пенсіонерів.
Управління касою взаємодопомоги здійснюється загальними зборами членів і обраним на них правлінням. Члени каси сплачують вступні та щомісячні членські внески у встановлених розмірах. Кошти каси взаємодопомоги формуються за рахунок вступних і членських внесків, пені за несвоєчасне повернення довгострокових позик, дотацій профспілкових органів та інших грошових надходжень. За рахунок цих коштів надаються довго- (до шести, в окремих випадках — до 10 міс.) та короткострокові (до чергового одержання заробітної плати) позики. Граничні розміри позик встановлюються правлінням каси, зокрема довгострокових — залежно від суми внесків, нагромаджених членами каси.
Позики надаються без стягнення процентів за їх використання. У разі несвоєчасного повернення позики стягується пеня у розмірі 1% суми залишку боргу за кожний прострочений місяць. Тому, хто вибуває з членів каси, повертають його членські внески з відрахуванням його заборгованості з позики.
Фактично — це найефективніша програма одержати матеріальну допомогу, допомагаючи при цьому іншим людям. Тому, якщо Вам потрібні гроші на: відпочинок, ремонт, лікування, їжу, одяг, подорожі, походи, туризм в касі взаємодопомоги ви можете їх отримати.
Профспілкова каса взаємодопомоги відповідає законам України і діє на території України і СНД. В касі взаємодопомоги можуть брати участь і отримувати грошову допомогу сотні людей.
Основні характеристики каси: відсутність керівного органу, крім загальних зборів самих учасників каси; відсутність будь-яких процентів за отримані з каси гроші. Отже фактично учасники таких кас дають гроші за принципом: кожному за потребою у скрутні часи. Самі учасники кас на загальних зборах визначають суми внесків, дотримуючись при цьому принципу рівності внеску та черговості отримання допомоги, а також термінів, на які ця допомога може надаватися.
Принципи та умови створення таких кас можуть бути різними. Тобто вони можуть формуватися за місцем роботи, місцем проживання, чи професійними ознаками.
Джерела
- О. В. Лисенко. Каси взаємодопомоги 1905—1907 // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2007. — Т. 4 : Ка — Ком. — С. 129. — 528 с. : іл. — ISBN 978-966-00-0692-8.
- Каса взаємодопомоги // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998—2004. — ISBN 966-749-200-1.