Католицька церква в Угорщині

Като́лицька це́рква в Уго́рщині — найбільша християнська конфесія Угорщини. Складова всесвітньої Католицької церкви, яку очолює на Землі римський папа. Керується конференцією єпископів. Станом на 2004 рік у країні нараховувалося близько 6 056 000

католиків (58,22% від усього населення)[1]. Існувало 16 діоцезій, які об'єднували 2221
церковних парафій.  Кількість  священиків — 2175
(з них представники секулярного духовенства — 1845
Като́лицька це́рква в Уго́рщині

Базиліка святого Адальберта
Деномінація: Католицька церква
Країна:  Угорщина
Католики:

6 056 000

осіб (2004; 58,22%)
Діоцезії: 16
Парафії: 2221
Священики: 2175
Католицька церква в Угорщині на Вікісховищі

, члени чернечих організацій — 330

), постійних дияконів — 52

, монахів — 483

, монахинь — 1237

.

Католики візантійського обряду налічують близько 290 тисяч вірних. Вони опікуються угорську греко-католицьку церкву, яка структурно складається з Хайдудорозької єпархії та Екзархату Мішкольца. Існують також невеликі спільноти вірмено-католиків. Примас Угорщини очолює архідіоцезію Естергом-Будапешт.

Історія

Д. Бенцур. Хрещення Святого Іштвана

В період свого переселення в Європу угорці залишалися язичниками. До початку XI століття місіонерські спроби навернути угорців у християнство були безуспішними. Першим християнським королем країни став Іштван I, згодом канонізований, як і його син Імре. У першій половині XI століття велика частина угорців прийняла християнство латинського обряду, значну роль у зверненні угорців зіграв Герард Угорський. Язичницька реакція після смерті Іштвана I була незабаром пригнічена. Велику роль у зміцненні позицій католицтва в країні зіграв король Ласло I, також згодом канонізований.

До Реформації переважна більшість угорців було католиками. Реформація домоглася в Угорщині великого успіху, спочатку лютеранство, а потім кальвінізм широко поширилися серед угорців. Турецьке нашестя, що до початку XVII століття охопило майже всю країну, змусило угорців евакуювати резиденція глави католицької церкви в Трнаві, а потім у Братиславу. Значна частина католицьких церков на території османської Угорщини була зруйнована, частину населення обернено в іслам. У північній частині Угорщини (нині - територія Словаччини), яка опинилася під контролем Габсбургів, розгорнулася контрреформація, яка проходила за провідної ролі ордена єзуїтів і виявилася ефективною. Єзуїти заснували безліч навчальних закладів, включаючи найстаріший в Угорщині університет, активно просували католицьке благочестя в народі. Після звільнення від турків Угорщина знову стала переважно католицькою країною, за винятком східних регіонів, особливо Дебрецена, де залишилися численні протестантські громади.

Структура

  • Архідієцезія Егера
    • дієцезія Дебрецен Ньїредьхаза
    • дієцезія Вац
  • Архідієцезія Естергом-Будапешт
    • дієцезія Дьйор
    • дієцезія Секешфехервар
  • Архідієцезія Калоча-Кечкемет
    • дієцезія Печ
    • дієцезія Сегед-Чанад


Примітки

Джерела

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Католицька церква в Угорщині

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.