Кейт Шопен

Кейт Шопен (англ. Kate Chopin; 8 лютого 1850 — 22 серпня 1904) — американська письменниця, яка вважається однією з зачинателів фемінізму в США, класиком американської феміністської літератури, Прізвище при народженні — Кетрін О'Флаерті (англ. англ. Catherine O'Flaherty)

Кейт Шопен
Kate Chopin
Народилася 8 лютого 1850(1850-02-08)
в місті Сент-Луїсі, штат Міссурі, США
Померла 22 серпня 1904(1904-08-22) (54 роки)
Сент-Луїс
·геморагічний інсульт
Поховання Цвинтар Голгофа (Сент-Луїс)d
Країна  США
Національність США
Діяльність письменниця
Знання мов англійська
Напрямок реалізм
Жанр романтичний роман
Magnum opus The Awakening і At the Cadian Balld
Автограф
IMDb ID 0159136

Творчість Кейт Шопен привернуло увагу літературознавців в 90-х роках XX століття. Причинами стали складна творча доля письменниці і її літературного доробку. Лише з 1969 року завдяки розвитку феміністської критики, а відтак через зростання уваги до жіночої прози, відбулось «відкриття» Кейт Шопен в США норвезьким літературознавцем і критиком американської літератури Пером Сейерстедом.

Відомий американський дослідник її творчості Бернард Колоски в статті «Надія, лють і гармонія в романі Кейт Шопен „В омані“» (Hope, Violence, and Balance in Kate Chopin's At Fault) розкриває широкий діапазон прочитання її творів, описує самобутність реалізації різнорідного життєвого матеріалу в художній практиці[1]

Життєпис

Кетрін О'Флаерті народилася 1850 року в місті Сент-Луїс (штат Міссурі) в ірландсько-французькій родині. У 1870 році вийшла заміж за Оскара Шопена і переїхала з ним до Нового Орлеану, а потім — на невелику плантацію в штаті Луїзіана. У сімейної пари було шестеро дітей. Після смерті чоловіка в 1882 році Кейт Шопен повернулася до рідного Сент-Луїса, де зайнялася письменницькою діяльністю. До початку 1890-х рр. вона регулярно писала короткі оповідання, статті та робила переклади, які публікувалися в місцевій періодиці. 1899 року вийшов у світ її роман «Пробудження» (The Awakening, 1899), який багатьма сучасниками був сприйнятий негативно. У книзі йдеться про жінку, яка опинилася затиснутою обмеженнями, накладеними на неї, соціальними й суспільними «традиціями», які всіляко засуджували порушення подружньої вірності. Після скандалу, пов'язаного з «Пробудженням», за який письменниця обвинувачувалася в аморальності, Шопен стала писати значно менше, перейшовши до коротких оповідань. Померла вона в 1904 році. Твори Шопен отримали високу оцінку і набули великої актуальності лише в XX столітті, завдячуючи зростанню руху за жіноче рівноправ'я. Сама письменниця стала розглядатися як одна з найбільш значущих постатей фемінізму в США.

Вибрані твори

  • 1890 — «Винна» («At Fault»)
  • 1893 — «Дитина Дезіре» («Désirée's Baby»)
  • 1894 — Bayou Folk
  • 1897 — «Ніч в Аркадії» («A Night in Arcadie»)
  • 1899 — «Пробудження» («The Awakening»)

Див. також

  1. Шмелева, Татьяна Николаевна. Художественное воплощение женского самосознания в прозе Кейт Шопен
  2. Шмелева Т. Н. Творчество Кейт Шопен в русле француз ской литературной традиции второй половины ХІХ века // Вестник ИГЭУ. — Вып. 1. — 2007. — С. 1-7
  3. Нагачевська О. О. Літературні традиції ХІХ століття та модерністські тенденції у творчості Кейт Шопен / О. О. Нагачевська // Світова література на перехресті культур і цивілізацій: зб. наук. пр. — Сімферополь: Кримський Архів, 2012. — Вип. 6, ч. ІІ. — С. 74-82

Примітки

  1. Koloski B. Hope, violence, and balance in Kate Chopin's «At fault» / Вызовы и ответы XXI века. — Волгоград, 2003. — P.120–129.

Посилання

Джерела

  • Koloski, Bernard. Awakenings: The Story of the Kate Chopin Revival. — LA: Louisiana State University Press, 2009. — ISBN 978-0-8071-3495-5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.