Інтернет-архів

«Internet Archive» веб-сервіс архівування (список інтернет-архівів), неприбуткова організація, розташована в Сан-Франциско, Каліфорнія, метою якої є збереження культурного надбання. Вебсервіс підтримує електронну бібліотеку, архів мережевих і мультимедійних ресурсів, програмного забезпечення, фільмів, книг, і звукозаписів. Архів «Wayback Machine» містить копії сторінок вебсайтів у різні проміжки часу (за правило що 2 місця). Щоб гарантувати стабільність архіву, вебдзеркало сервісу також зберігається в Новій Олександрійській бібліотеці в Єгипті. Інтернет-архів доступний безкоштовно. З 2007 р. входить до складу Американської Асоціації Бібліотек[3] і офіційно визнається штатом Каліфорнія як бібліотека.

штаб-квартира Internet Archive
Internet Archive
Посилання archive.org
Гасло (девіз) universal access to all knowledge
Тип архів
вебсайт
неприбуткова організація
онлайн-бібліотека і вебархівd
Мови англійська
Засновник Брюстер Кейгл[1]
Автор Брюстер Кейгл
Започатковано травень 1996[1]
Рейтинг Alexa 199[2]
Адреса офісу Fourth Church of Christ, Scientist (San Francisco, California)d
 Internet Archive у Вікісховищі

Некомерційна організація Internet Archive була заснована Брюстером Калі (Brewster Kahle) в 1996 році з метою створення загальнодоступної електронної бібліотеки. Частиною цієї роботи є Wayback Machine — колекція архівних копій вебсторінок.

Wayback Machine

Wayback Machine - вебархів, що складається з копій сторінок вебсайтів, які беруться з Alexa Internet. Цей архів дозволяє користувачам бачити версії веб-сторінок у тому вигляді, у якому вони були у різні проміжки часу.

Архів Wayback Machine стає доступним поступово. Проміжок часу з моменту копіювання та архівації вебсторінки до моменту коли вона стає доступною у Wayback Machine може становити до шести-дванадцяти місяців. Як альтернатива, користувачі, які хочуть заархівувати матеріал і негайно його процитувати, можуть скористатися Archive-it[4]. Станом на 2006 рік Wayback Machine містила майже два петабайта даних, збільшуючись на 20 терабайтів щомісяця.

Мультимедійні ресурси

На додаток до мережевих архівів, сервіс підтримує широку колекцію цифрових мультимедійних ресурсів, які або є суспільним надбанням, або розповсюджуються за Creative Commons License чи еквівалентною ліцензією, яка дозволяє вільне використання та розповсюдження.

Сервери веб-дзеркала веб-архіву в Олександрії

openlibrary.org (Open Library, вільна бібліотека) — нараховує більш мільйона оцифрованих книжок, які перебувають у суспільному надбанні США.

BookServer

Некомерційний проєкт Internet Archive восени 2009 року оголосив про запуск BookServer — універсальної і відкритої системи дистрибуції електронних книг.[5][6] BookServer повинен стати архітектурою, яка об'єднає різні формати й пристрої для читання електронних текстів. Система забезпечить каталогізацію всіх книг, наявних в магазинах, бібліотеках або у відкритому доступі. Пошукові системи зможуть проіндексувати цей каталог, і читачам стане набагато простіше шукати необхідну інформацію.

BookServer забезпечить сумісність придбаної книги, конвертуючи її в потрібний формат. Електронний текст можна буде прочитати на будь-якому кінцевому пристрої, чи то нетбуці, смартфоні або спеціалізованій читалці на зразок Kindle.

Проєкт не обмежується книгами, які можна буде вивантажити безкоштовно. Залежно від умов ліцензії, знайдену книгу можна буде купити або взяти в оренду. В майбутньому в BookServer збираються інтегрувати платіжну систему.

Ключовий компонент проєкту — стандарт електронного каталога книг OPDS (Open Publication Distribution System), який побудований на базі розширюваної мови розмітки Atom. Основним форматом для книг є відкритий і вільний EPUB, представлений в 2007 році.

На момент оголошення в 20 центрах сканування Internet Archive, розташованих в 5 країнах світу, йде робота з оцифрування книг, призначених для відкритого доступу, і цей каталог налічував більше 1,6 мільйонів найменувань. Але приблизно половина з них — книги, відскановані Google в рамках проєкту Book Search і завантажені згодом користувачами на сайт Internet Archive.

Попередня версія системи BookServer вже працює на сайті самої Internet Archive і в проєкті з дистрибуції електронних книг Feedbooks. Видавництво O'Reilly Media, яке надавало допомогу в реалізації проєкту, планує включити в систему всі свої книги. З BookServer співпрацюють також компанія Adobe, університет Торонто і проєкт «One Laptop Per Child».

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.