Кешкек

Кешке́к — традиційна турецька обрядова страва з тушкованого м'яса, пшениці або ячменю. В 2011 році організація ЮНЕСКО оголосила кешкек шедевром нематеріальної культурної спадщини Туреччини.[1]

Кешкек
κεσκέκ
Походження Туреччина
Необхідні компоненти крупа перлова, баранина, мариновані овочі
100 ккал (419 кДж)

Історія

Приготування кешкеку задокументовано в Ірані й Сирії ще в XV столітті, і до цього часу страва популярна серед іранців всього світу. Витоки цієї страви ведуть до курту, який в ХVI — XVIII століттях в Ірані змішували з пшоняним чи ячмінним борошном і м'ясом в рівних частинах[2]. Кешкек — традиційна страва для весільного сніданку в Туреччині. Під назвою κεσκέκ, κεσκέκι и κισκέκ він відомий як святкова страва на Лесбосі[3] і Самосі, а також серед понтійських греків[4] і в Епірі. На Лесбосі кешкек готувався літніми ночами, коли забивають обрядового бика, після цього його м'ясо використовують для приготування, а наступного дня страву їдять з пшеницею. Кешек має назву haşıl на північному заході і в Середній Анатолії в Туреччині. В Туреччині й Ірані цю традиційну страву люблять і часто споживають під час релігійних свят, на весіллях та похоронах. Кешек дуже схожий на армянську страву під назвою харіса. Слов'янське слово каша, можливо, запозичене із перського кишик[5] або слова можуть бути спільнокореневими зі санкскритським словом кашая, що означає цілющий напій.

Примітки

  1. Keskek. Архів оригіналу за 29 квітня 2018. Процитовано 29 квітня 2018.
  2. dish and Korean tightrope walking join UN intangible heritage list[недоступне посилання з липня 2019]
  3. Greece
  4. (Παραδοσιακό ποντιακό φαγητό)
  5. of Jewish Food

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.