Кипарис

Кипарис (Cupressus) — рід хвойних дерев родини кипарисових.

Кипарис
Cupressus sempervirens
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
(без рангу): Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Підродина: Cupressoideae
Рід: Кипарис (Cupressus)
L.
Види

дивитись текст

Вікісховище: Cupressus

Кипари́с — це дерево до 30–35 м заввишки з вузько-пірамідальною формою крони в молодому віці і широко-пірамідальною, інколи розпростертою — в зрілому. Хвоя м'яка, світло-зелена, пір'ясто-гребінчаста, на зиму опадає разом з вкороченими пагонами. Росте на вологих піщаних і глиняних ґрунтах, на берегах річок і на болотах з добрим дренажем. Кипарис — світлолюбне, швидкоросле дерево, живе до 500–600 років. Зустрічаються окремі дерева, вік яких досягає до чотирьох-шести тисяч років.

М'яка, легка, волокнистої будови ядрова деревина ціниться завдяки добрим механічним якостям, і є стійкою проти гниття. Використовується для виготовлення меблів та інших виробів. Ця декоративна рослина розмножується насінням і живцями. Серцевина відрізняється кольором, а деревина має світлі смуги на темному тлі. Колір зазвичай коливається від жовтуватого до світло-темно-коричневого, червонувато-коричневого або майже чорного. Деревина рослин, що ростуть на південних болотах, має більш темний колір, ніж у дерев, що ростуть на півночі на більш сухих землях.

Класифікація

Рід містить від 16 до 25 видів[1][2][3]:

Див. також

Примітки

  1. Список видів роду Кипарис на вебсайті Royal Botanic Gardens, Kew(англ.)(Перевірено 7 грудня 2012)
  2. Little, D. P., Schwarzbach, A. E., Adams, R. P. & Hsieh, Chang-Fu. 2004. The circumscription and phylogenetic relationships of Callitropsis and the newly described genus Xanthocyparis (Cupressaceae). American Journal of Botany 91 (11): 1872—1881. Abstract
  3. Little, D. P. (2006). Evolution and circumscription of the true Cypresses. Syst. Bot. 31 (3): 461—480.
  4. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.