Китайський гороскоп
П'ять елементів
Згідно зі східним гороскопом, всі істоти і предмети на землі складаються з п'яти основних елементів — земля, дерево, вогонь, метал і вода. Вони розуміються також як стадії розвитку, що протікає в п'яти фазах, перетвореннях неба, землі і людини. А саме:
- Дерево: формувати, наприклад режим дня, з гідністю, постійністю, миролюбністю.
- Вогонь: запалювати, наприклад намічати мету, реалізовувати, з розмахом, енергією, динамікою, готовністю до боротьби.
- Земля: зміцнювати, створювати стабільність і рівновагу, з дбайливістю, точністю, наполегливістю, постійністю.
- Метал: формувати, з обмеженою готовністю ризикувати, відверто, справедливо, об'єктивно, вечірня енергія, обачність, жнива.
- Вода: розкріпачувати, кінець циклу і передчуття нового, обережність, плідність, працювати продумано, схильність до мрійливості.
Кожна тварина східного зодіакального кола має позитивну, нейтральну, і негативну стихію. Яка б тварина не панувала поточного року, початку року притаманна своя стихія (якість), яка нагадуватиме про себе, створюючи або вдалі, або конфліктні комбінації подій.
Іншими словами, на думку астрологів, з урахуванням впливу стихій зовсім не обов'язково, що найсприятливішими роками для людини будуть саме ті роки, над якими панує «його» тварина (у рік якої він народжений).
На картинці — пентаграмі У-сін зображені правила взаємодії елементів:
- Дерево викликає Вогонь, знищується Металом.
- Вогонь створює Землю, знищується Водою.
- Земля породжує Метал, знищується Деревом.
- Метал породжує Воду, знищується Вогнем.
- Вода породжує Дерево, знищується Землею.
Саме ці відносини (крім основних правил сформульовано ще велике число винятків) використовуються для тлумачення долі людини, сприятливості для нього того або іншого року, дня чи місяця. Так само визначається і сумісність двох людей.
Інь і ян
Інь і ян — це два поняття з давньокитайського вчення Даосизм. Вони описуються як протилежні взаємодоповнюючі принципи. Інь відповідає жіночому, пасивному, що приймає, віддає і піклується, нетворчому, заперечуючому початку. До нього відносяться Місяць, тіні, Земля і ніч, а також парні числа. Ян відповідає чоловічому, діяльному, активному, динамічному, зачинаючому і продуктивному, творчому, стверджувальному початку. До нього відносяться Сонце і світло, небо і день, а також непарні числа.
Згідно з ученням про інь і ян, вони чергують спрямованість дій людської спільноти. Вважається, що в рік інь люди використовуючи накопичені сили і ресурси, зосереджуються на завершенні незакінчених справ. У рік ян людина активізується на нових справах, просувається далі і вище. Від інь-ян-спрямованості залежить і відтінок панівної стихії («колір» року).
Ділення об'єктів по інь-ян-властивостям у китайців і японців принципово різняться, тому невірно називати китайський гороскоп ще і японським, це дві різні філософії.
Межі року
У китайському календарі початок нового року припадає на перший молодик після зимового сонцестояння, що відбувається в січні або лютому. Настанням нового року визнається другий, рахуючи від зимового сонцестояння (21-22 грудня), молодик, який відбувається відповідно не раніше 21 січня і не пізніше 20 лютого.
Китайський календар 1900—2031 роки
У таблиці наочно видно, який знак з якою твариною асоціюється та вказано перший день Нового року.
Колір показує стихію, яка пов'язана з роком: Червоний = Вогонь Жовтий = Земля Сірий(білий) = Метал Блакитний = Вода Зелений = Дерево.