Китай (етимологія)
Слово «Китай» походить від назви племені киданів, які правили в північному Китаї (Династія Ляо, 907-1125), коли відбулися перші контакти європейської й китайської цивілізацій. У європейські мови це слово спочатку прийшло як Catai — цю назву Китаю дав Марко Поло (1254-1324) під час своєї подорожі в Азію. Ним він позначив північний Китай, який незадовго до його подорожі був завойований монголами на чолі з Хубілай-ханом (1216-1294, засновник династії Юань, 1271). Південний Китай, кліматично відмінний від північного та завойований монголами трохи пізніше (див. падіння династії Сун, 1279), він назвав Манджі (Manji, кит. 蠻子 — «південні варвари»).
Етимологічний шлях
У нижчеподаному списку показані зміни в слові при його русі зі сходу на захід:
- Уйгурська (Western China):Hytay (جۇڭگو)
- Монгольська / Класична монгольська : Hyatad(Хятад)/ Kitad
- Татарська : Китай
- Російська : Китай
- Українська : Китай
- Середньовічна латина : Cataya, Kitai
- Італійська : Catai
- Португальська : Cataio
- Англійська : Cathay
Цікаві факти
- В Україні, на півдні Бессарабії є свій Китай (озеро). Назва також походить від назви племені киданів, частина яких мігрувала на захід.
- В американському штаті Північна Дакота є населений пункт Cathay з населенням 56 чоловік.
- Найбільший авіаперевізник Гонконга зветься Cathay Pacific.
- Назва району Китай-город у Москві не має відносини до Китаю, а, мабуть, походить від назви дерев'яних елементів, що використалися при його будівництві.
- Роберт Говард - автор серії книг про Конана-Варвара - у творі «Гіборійська ера» (The Hyborian Age) дав назву Кхитай цивілізації, що нагадує реальний Китай.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.