Клапків Михайло Семенович

Клапків Михайло Семенович
Народився 7 березня 1949(1949-03-07)
с. Великі Чорнокінці, Чортківського району Тернопільської області, Україна
Помер 12 грудня 2002(2002-12-12) (53 роки)
м. Тернопіль
Країна  Україна
Діяльність економіст
Галузь Фінанси та Страхування
Заклад Західноукраїнський національний університет
Посада Завідувач кафедри страхування
Ступінь Doctor of Economics

Клапків Михайло Семенович (нар. 3 липня 1949, Великі Чорнокінці пом. 12 грудня 2002, Тернопіль) — український вчений-економіст.

Біографія

Народився в с. Великі Чорнокінці Чортківського району Тернопільської області.

У 1972 р. з відзнакою закінчив Тернопільський фінансово-економічний інститут. Професійну діяльність у галузі страхової науки розпочав у 1975 р, обравши темою кандидатської дисертації дослідження фінансових проблем соціального страхування, котру успішно захистив у 1979 році. З цього час він пов'язав своє життя з Тернопільським національним економічним університетом, де пропрацював понад 30 років. Викладацьку діяльність почав у 1980 році з читання лекцій з дисциплін страхового циклу студентам спеціалізації «Страхування». З 1982 року — доцент кафедри фінансів, а з квітня 1984 року був призначений заступником декана фінансово-економічного факультету. Згодом виступив з ініціативою відкриття окремої випускової кафедри страхування, яка розпочала діяльність із вересня 1985 р. як перша кафедра страхування у колишньому СРСР.

Підготував докторську дисертацію на тему «Страхування фінансових ризиків у підприємницькій діяльності».

В час, коли про інтеграцію вітчизняної науки та освіти в європейську ніхто не мав і гадки, а про Болонську декларацію й не мріяли, свій досвід і знання Михайло Семенович передавав і іноземним студентам. В 1987 році на запрошення Польського уряду працював у Польщі, де в Інституті страхування і превенції Вищої інженерної школи в Радомі протягом 5 років виконував навчальну і науково-дослідну роботу. На сьогодні, це Katedra Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Після повернення у 1991 р. із зарубіжного відрядження очолив кафедру страхування в Тернопільському інституті народного господарства (нині ТНЕУ).

Як справжній науковець, Михайло Семенович використовував різні форми підвищення свого професійного рівня. Протягом кількох років працював за сумісництвом керівником страхового акціонерного товариства «Карпатія». Незважаючи на академічну критичність, завжди дотримувався істини: страховий бізнес своєї країни характеризував у не дуже похмурих відтінках; у нього була відсутня зайва тенденційність в оцінці періоду розбудови страхового ринку незалежної України; його погляди на майбутнє страхової сфери були завжди оптимістичними.

У 1992 р. підвищував кваліфікацію за програмою страхового менеджменту, яку реалізував у Польщі лондонський Центр страхування та інвестицій спільно з варшавським Інститутом страхової та банківської справи. Був учасником багатьох вітчизняних та міжнародних наукових конференцій з проблем страхування. У 1996 р. стажувався у страхових установах Нідерландів та Великої Британії. Неодноразово проводив навчальні семінари на тему страхування підприємницьких та фінансових ризиків, організаторами яких виступили Український центр навчання страховій справі при фінансово-банківській школі КНЕУ й Центр підготовки і перепідготовки кадрів та інформаційно-аналітичного забезпечення страхової діяльності(НСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ ТА БІЗНЕСУ) . Співавтор нормативної програми дисципліни «Страхування» фундаментального циклу освітньо-професійної підготовки бакалаврів з економіки та підприємництва. Був членом редакційних рад фахових українських журналів «Финансовые услуги» та «Вісник страхового ринку України».

Наукова спадщина

Наукова спадщина вченого доволі різноманітна. Його фундаментальні праці — монографії Кредитно-страховий альянс (1995 р.), Страхування фінансових ризиків (2002 р.), Витоки національного страхового ринку України (2003 р.) користуються неабиякою популярністю серед студентства, професорсько-викладацького складу, фахівців-практиків, адже розкривають глибинну сутність страхових процесів. Стиль викладу результатів наукових досліджень вченого переконує у завершеності думок, в яких простежується не тільки глибоке мислення, але й відчуття кожної думки своїм єством.

Література

  • Михайло Клапків // Вчені Тернопільської академії народного господарства: Довідк. вид. — Тернопіль: Екон. думка, 2003;
  • Клапків Михайло Семенович // Тернопільський енциклопедичний словник. — Тернопіль: ВАТ ТВПК «Збруч», 2005. — Т. 2.
  • Тернопільський національний економічний університет. Історія. Звершення. Особистості. — Київ: Світ успіху, 2006. -С. 224.
  • Клапків Михайло Семенович — корифей вітчизняної страхової науки / В. Тринчук // Страхова справа № 4(28). — 2007
  • Клапків М. С. Кредитно-страховий альянс. — 1995. ISBN 5-7707-7661-7 (У книзі розглядається ш лях спільного розвитку кредитноїі страхової сфер діяльності від найдавніших часів до сучасності. На прикладі організації страхуванн я кредитів у книзі характеризуються умови і форми створення ефективного страхового захисту для кредитних операцій.)
  • Клапкив Михаил Семенович // «Личности». Страховая Компания. (рос.)
  • https://scholar.google.com.ua/citations?user=dfc-VOwAAAAJ&hl=uk
  • Клапків, М. (2002)Страхування фінансових ризиків. Економічна думка : Карт-бланш. 571 с. - ISBN 966-7952-13-4
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.