Клодін Пікарде

Клодін Пікарде, уроджена Пулі (фр. Claudine Picardet; 7 серпня 1735, Діжон 4 жовтня 1820, Париж) — французька хімікиня, метеорологиня і перекладачка наукової літератури.

Клодін Пікарде
фр. Claudine Picardet
Ім'я при народженні фр. Claudine Poullet
Народилася 7 серпня 1735(1735-08-07)[1]
Діжон[1]
Померла 4 жовтня 1820(1820-10-04)[2] (85 років)
Париж, Франція[2]
Країна  Франція
Діяльність хімік, мінералог, метеоролог, перекладачка
У шлюбі з Клод Пікардеd і Louis-Bernard Guyton de Morveaud

 Клодін Пікарде у Вікісховищі

Життєпис

Клодін Пуле народилася 1735 року в Діжоні в родині нотаріуса Франсуа Пулі де Шамплеві. У віці 20 років Клодін вийшла заміж за Клода Пікарде, суддею, який згодом став членом Королівської академії наук, мистецтв та літератури Діжона і директором ботанічного саду. Таким чином, Клодін отримала можливість спілкуватися з найосвіченішими людьми Діжона[3]. Її власний салон також став одним із центрів наукового і культурного життя міста[4].

Ймовірно, саме у своєму салоні Клодін Пікарде познайомилася з хіміком Луї Бернаром Гітоном де Морво[4]. Вона відвідувала його лекції і демонстрації хімічних експериментів. Крім того, 1782 року Клодін увійшла до невеликої робочої групи, яку Гітон де Морво створив при Академії з метою популяризації зарубіжних праць з хімії у Франції. Протягом дев'яти років Клодін Пікарде перекладала з чотирьох іноземних мов — шведської, німецької, англійської та італійської — наукові праці з хімії й мінералогії, а також одну роботу з астрономії, і загалом переклала близько 800 сторінок. Протягом першого року роботи вона підписувала свої переклади «Мадам П. з Діжона», але починаючи від 1786 року стала підписуватися повним ім'ям[3].

Перекладені Клодін Пікарде роботи друкувалися в провідних наукових журналах епохи, серед яких Observations sur la physique, Journal des savants, Nouvelles de la république des lettres et des arts і Annales de chimie — Science des matériaux. Близько третини перекладів зібрано і видано у двотомному творі Карла Шеєле «Mémoires de chymie» (1795). Свої переклади Пікарде забезпечувала докладними посиланнями і коментарями, які написав Гітон де Морво, хоча, можливо, деякі з них належали їй самій. Їй також належить перший переклад трактату Авраама Ґотлоба Вернера «Про зовнішні ознаки викопних тіл»[3]. Можливо, Клодін Пікарде також була автором перекладу двох томів «Opuscula physica et chemica» Улафа Бергмана з латинської на французьку. Крім того, припускається, що вона допомагала Марії-Анні Лавуазьє перекладати «Нарис про флогістон» Кірвана[3].

Від 1785 року Клодін Пікарде брала участь у зборі метеорологічних даних, організованому Лавуазьє за участі членів Французької академії наук. Вона щодня знімала покази барометра, які потім відсилала Лавуазьє. Результати її спостережень представлено потім в Академії наук[3].

1796 року помер чоловік Клодін, і вона переїхала з Діжона в Париж. 1798 року вийшла заміж за Гітона де Морво, і їхній шлюб тривав аж до смерті останнього 1816 року. Дітей Клодін не мала ні від першого, ні від другого шлюбу[4]. Вона померла в Парижі 4 жовтня 1820 року. Примітно, що в некролозі, опублікованому Journal de Dijon et de la Côte-d Orrend, її заслуги і досягнення практично повністю заперечувалися: автор піддавав сумніву як її знання мов, особливо шведської, так і її здатність перекладати настільки складні вузькоспеціальні тексти[5]. Однак за життя Пікарде безліч вчених, як французьких, так і іноземних, висловлювали захоплення її знаннями та її перекладацькою діяльністю, зокрема Бюффон, Лавуазьє, Бертолле, Фуркруа, Лаланд, Аюї, Кірван, Ландріані і Янґ[6].

Хоча Клодін Пікарде не писала власних наукових робіт, її внесок у розвиток хімічної науки величезний. Жоден інший науковий перекладач того часу не перекладав і не публікував стільки, скільки вона (за винятком Жака Жіблена). Завдяки перекладам Пікарде найважливіші наукові праці епохи стали доступними у Франції; крім того, вони сприяли виникненню спеціалізованих наукових журналів[6].

Примітки

Література

  • Patrice Bret. Picardet, Claudine // New Dictionary of Scientific Biography / Noretta Koertge. — Gale Group, 2008. — Т. 6. — P. 97—98. — ISBN 978-0-684-31320-7.
  • Patrice Bret. Madame Picardet, traductrice scientifique ou cosmétique des Lumières ? // Pour la Science.  2014. № 446 (23 січня).
  • Marilyn Bailey Ogilvie. Guyton de Morveau, Claudine Poullet Picardet // Women in Science: Antiquity Through the Nineteenth Century: a Biographical Dictionary with Annotated Bibliography. — MIT Press, 1986. — P. 94.
  • Marelene F. Rayner-Canham, Geoffrey Rayner-Canham. Claudine (Poulet) Picardet // Women in Chemistry: Their Changing Roles from Alchemical Times to the Mid-twentieth Century. — Chemical Heritage Foundation, 1998. — P. 22—23.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.