Клітний Микола Гаврилович

Клі́тний Мико́ла Гаври́лович (нар. 19 липня 1929 року) — український військовий і громадський діяч, віце-адмірал у відставці. Почесний голова Ради ветеранів Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Микола Гаврилович Клітний
Народження 19 липня 1929(1929-07-19) (92 роки)
 СРСР, Ленінград
Країна  Україна
Роки служби 19431991 СРСР
1993 Україна
Звання віце-адмірал
Війни / битви учасник Великої Вітчизняної війни, бойових дій. Здійснював бойове траленні Фінської затоки Балтійського моря. Виконував інтернаціональні завдання в Арабській Республіці Єгипет.
Нагороди

Біографія

Народився 19 липня 1929 року в Ленінграді. Евакуйований з блокадного Ленінграду, в 1943 році Микола Клітний поступив до Бакинського військово-морського підготовчого училища — спеціального закритого навчального закладу Народного комісаріату ВМФ, в якому діти 7—10 класів опановували військово-морську справу[1].

Військова служба у ВМФ СРСР

Після закінчення БВМПУ в 1946 році поступив до Вищого військово-морського училища імені М. В. Фрунзе, яке закінчив в 1950 році. Був призначений командиром мінної групи мінного загороджувача «Урал» Кронштадтської військово-морської бази. Брав участь у бойовому траленні Фінської затоки Балтійського моря.

В травні 1951 року на особисте прохання був переведений служити на Тихоокеанський флот. Призначений командиром рульової групи штурманської бойової частини підводного човна Камчатської військової флотилії. В подальшому проходив службу на підводних човнах ТОФ на посадах командира штурманської бойової частини, помічника та старшого помічника командира корабля.

З 1955-го по 1957 рік  — слухач Вищих спеціальних ордена Леніна класів ВМФ у Ленінграді. Після навчання продовжив службу на Балтійському флоті на посадах старшого помічника командира і командира підводного човна.

У 1964 1966 рр. навчався у Військово-морській академії (Ленінград), після закінчення якої був призначений начальником штабу-заступником командира бригади підводних човнів Тихоокеанського флоту, а у 1968 році — командиром цієї бригади.

З 1970-го по 1972 рік — слухач Воєнної академії Генерального штабу ЗС СРСР. Після її закінчення був призначений начальником штабу-першим заступником командувача Камчатської військової флотилії Тихоокеанського флоту.

З 1976-го по 1978 рік — командир Совгаваньской ВМБ Тихоокеанського флоту, а потім — командувач Камчатської військової флотилії. Наприкінці жовтня 1978 року особисто брав участь в пошуково-рятувальній операції з порятунку екіпажу американського розвідувального літака Р-3С «Оріон» (позивний AF-586). Тоді уряд США екстрено звернувся до Радянського Союзу з проханням надати допомогу. В результаті оперативних дій радянських моряків було врятовано 10 американських льотчиків[2].

З 1980-го по 1987 рік проходив службу на Чорноморському флоті на посадах заступника командувача флотом, начальника штабу-першого заступника командувача ЧФ.

З квітня 1987 року по липень 1991-го — помічник представника головного командування Об'єднаних збройних сил країн-учасниць Варшавського договору з військово-морському флоту в Народній Республіці Болгарії.

У липні 1991 року віце-адмірал Клітний звільнився в запас. За період служби неодноразово здійснював бойові походи, виконував інтернаціональні завдання в Арабській Республіці Єгипет.

На розбудові Військово-Морських Сил України

На початку 1992 року розпочалося формування Військово-Морських Сил незалежної української держави. Віце-адмірал запасу Микола Клітний не вагаючись запропонував свою допомогу в розбудові українського флоту. В 1993 році Микола Гаврилович був призваний на військову службу радником командувача Військово-Морськими Силами[3].

Після звільнення у відставку продовжив роботу старшим науковим співробітником Наукового центру ВМС ЗС України. Брав активну участь у розробці керівних документів, що регламентують бойову та повсякденну діяльність Військово-Морських Сил Збройних Сил України. Колишній підводник, віце-адмірал у відставці Микола Клітний провів велику роботу з розробки і видання нових документів для підготовки вітчизняних підводників: «Курсу підготовки підводних човнів», «Керівництва по підготовці до боротьби за живучість підводних човнів», «Керівництва по веденню боротьби за живучість підводних човнів»[4].

Громадська діяльність

У 2005 році Микола Гаврилович Клітний обраний головою ради Севастопольської міської громадської організації «Ветерани Військово-Морських Сил Збройних Сил України». З грудня 2008 року — її почесний голова. Бере активну участь у роботі Севастопольської міської ради ветеранів України щодо зміцнення та згуртуванню рядів ветеранів, правового і соціального захисту пенсіонерів, патріотичному вихованню молоді.

В травні 2011 року М. Г. Клітний виступив ініціатором створення «Фонду відродження українського флоту», який він і очолив. «Фонд» створений ветеранами ВМС для збору коштів на будівництво корвета для Військово-Морських Сил України[5].

Нагороди

За старанність та багаторічну службу нагороджений багатьма державними нагородами СРСР і України, в тому числі:

а також орденами і медалями іноземних держав.

Примітки

  1. БВМПУ, сформоване в 1943 році, стало першим в СРСР підготовчим військово-морським училищем, прообразом Нахімовського училища. Набір курсантів здійснювався з учнів середніх шкіл за результатами серйозних вступних іспитів. Докладно див. Бакинское военно-морское подготовительное училище (БВМПУ)
  2. Спасение «Ориона». Газета «Труд». №31. 19.02.2004
  3. Тодішні події вимагали неабиякої принциповості й мужності. В той час свою готовність служити флоту України та підтримати молоді ВМС України надали лише віце-адмірал запасу Микола Клітний, контр-адмірал запасу Сергій Рибак та Герой Радянського Союзу віце-адмірал у відставці Володимир Пилипенко. Інші ж адмірали, і в першу чергу на Чорноморському флоті, ігнорували створення української держави, а інколи активно протистояли її розбудові. Докладно див. Мирослав Мамчак. Флотоводці України.
  4. Подводник — это и профессия, и династия, и состояние души. Новый Севастополь. 19.03.2011
  5. За даними прес-служби Міністерства оборони України, проект будівлі корвета на верфях Миколаєва готовий до реалізації, проте на будівництво корабля не вистачає коштів. Докладно див. Деньги на постройку украинского корвета будут собирать всем миром. Black Sea News. 06.05.2011 (рос.)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.