Книга Небесної Корови

Книга Небесної Корови (Книга Корови) — міфологічна розповідь про винищення людей, що повстали проти бога сонця Ра. Божественне покарання вчинено за допомогою Всевидящого Ока, яке спустилося на землю в образі богині Хатор[1] (яка у своїй лютій іпостасі зливається з Сехмет), після чого страждання і смерть охопили весь світ. Верховний бог Ра, що створив Райські поля і благословив мертвих, призначає Геба своїм спадкоємцем і передає кермо влади людством у руки Осіріса (бог Тот в цей час керує нічним небом) спільно з богами Шу і Хехом, що підтримують богиню неба Нут[2]. Хоча тексти були написані в період Нового царства, вони, імовірно, переписувалися з текстів, написаних у період Середнього царства[3].

Богиня неба Нут у вигляді корови, яка підтримується вісьмома божествами Хех

Походження текстів

«Книга Небесної Корови», можливо, утворилася на основі Текстів пірамід; розвитку й популярність вона набула в період Нового царства. Вочевидь, ідеєю книги була спроба пояснити причину смерті і страждань у нашому недосконалому світі.[4] Ця робота розглядалася як своєрідна форма боговиправдання (теодіцея), а магічні тексти були гарантом сходження фараона на небеса.[5] За своїм тематичним змістом у книзі простежується паралель з месопотамськими і біблійними легендами про всесвітній потоп, яким було знищено людство.[3] Деякі вчені вважають, що джерелом натхнення для написання цієї роботи слугувала спроба фараона Ехнатона зруйнувати старі догмати і релігійні традиції єгиптян.[6]

Тексти «Книги Небесної Корови» вирізані на стінах гробниць фараонів Нового царства: Тутанхамона, Сеті I, Рамсеса II, Рамсеса III і Рамсеса IV.[3]

Зміст

Текст розділений надвоє, на одній половині зображена корова з божествами Хех, які її підтримують. У текстовій частиині немає видимих поділів на глави, однак вчені, проаналізувавши весь текст, припускають, що він розділений на чотири частини. У першій, в якій люди змовилися проти Ра, описується «Знищення людства». Порадившись з іншими богами, Ра вирішує відправити богиню Хатхор у вигляді запеклого Ока Ра, щоб та знищила заколотників, сіючи смерть у всьому світі. Зрештою, Ра жахається звірств своєї посланниці й рятує людей, які залишилися, напоївши Хатор пивом, пофарбованим речовиною «діді» під колір людської крові. Інші частини книги оповідають про повернення Ра на небеса. Його свита вмирає, щоб перебувати в підземному світі, оточуючи душі людей.

Публікації

У 1876 році, Едуард Новіль опублікував перекладену англійською і французькою мовами версію «Книги Небесної Корови» з гробниці Сеті I, згодом, у 1885-му ним же була опублікована версія з гробниці Рамсеса III. У 1881 році Генріх Бругш опублікував видання німецькою мовою. Інші переклади зробили Чарльз Мейстре в 1941 році, Александр П'янков у 1995-му та Ерік Хорнунг у 1983 і 1991 роках.

Примітки

  1. Hornung, Erik; Lorton, David (translator) (2001). The Secret Lore of Egypt: Its Impact on the West. Cornell University Press. с. 17. ISBN 0801438470.
  2. pinch, p. 75, 77
  3. Lichtheim, Miriam (1976). Ancient Egyptian Literature. University of California Press. с. 197–198. ISBN 0-520-03615-8.
  4. Pinch, p25
  5. Assmann, Jan; Lorton, David (translator) (2001). The search for God in ancient Egypt. Cornell University Press. с. 116. ISBN 0801487293.
  6. Trigger, B.G, Kemp, B.G, O'Connor, D and Lloyd, A.B (2001). Ancient Egypt, A Social History. Cambridge: Cambridge University Press.

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.