Книга Талієсіна

Книга Талієсіна (валл. Llyfr Taliesin) середньовічний валлійський рукопис, записаний средньоваллійською мовою. Створений на початку XIV століття. Зберігається в Національній бібліотеці Уельсу.

Книга Талієсіна
збірка давньої валлійської поезії
валл. Llyfr Taliesin
Час створення: XIV століття
Висота: 177 міліметр
Ширина: 115 міліметр, 127 міліметр
Матеріал: велень[1][2]
Жанр: поезія і епос
Зберігається: Аберіствіт
Музей: Колекція Національної бібліотеки Уельсу
 Книга Талієсіна у Вікісховищі

Історія

Датується першою половиною XIV століття. Книга Талієсіна є однією з так званих «Чотирьох стародавніх книг Уельсу». Під номенклатурною назвою Peniarth MS 2 входить до колекції Національної бібліотеки Уельсу.

Манускрипт зберігся не повний, відсутні декілька оригінальних сторінок, у тому числі й перша. Записаний однією рукою, імовірно в Гламоргані. На думку істориків, пером цього ж писаря було створено ще чотири рукописи: Mostyn 117 і Peniarth 6 з фонду НБУ, та юридичні тексти родини Ківнерт, що збереглися в томах Harley 4353 і Cotton Cleopatra A.xiv у Британській бібліотеці й традиційно ототожнюються з південно-східним Уельсом.

До XVII століття історія книги невідома. Рукопис було виявлено в Раднорширі у бібліотеці Х'ю Майлса. Потім книга перейшла до його кузена Джона Льюїса з Лленвена. З 1631 до 1634 рік відомий антиквар Джон Девіс з Маллуйда зробив з «Книги Талієсіна» копію, а сама книга не пізніше 1655 року опинилася в колекції Роберта Вогана в Генгурті, Меріонетшир, де залишалися до 1859 року, коли за заповітом перейшла до іншого відомого антиквара Вільяма Воткіна Уїнна з Пеніарта. 1904 року Бібліотека Генгурт-Пеніарт стає власністю сера Джона Вільямса, який передав колекцію книг до фонду нещодавно створеної Національної бібліотеки Уельсу.

Назва «Книга Талієсіна», очевидно, вперше використовується 1707 року у творі Archaeologia Britannica Едварда Ллуйда, проте саме ім'я легендарного валлійського поета Талієсіна неодноразово згадується в рукописі, так само як і персонажі і епізоди традиційно асоціюються з його ім'ям.

Зміст

Літературний матеріал рукопису становить збірник середньовічної валлійської поезії. Традиційно вважається, що самі твори були створені набагато раніше манускрипту. Поетичні твори, загальною кількістю 57 віршів, що збереглися в манускрипті, можна розділити на такі групи:

  • Поеми «легендарного Таліесіна» (всього 15 творів) — зокрема відома Cad Goddau («Битва Дерев»), а також Cadair Ceridwen («Крісло Керідвен»),Canu y Medd («Пісня меду»),Canu y Cwrw («Пісня єлю») та інші;
  • Релігійні та духовні поеми (всього — 7);
  • Вірші, присвячені Гваллаугу (всього — 2);
  • Пророцтва (всього — 10) — складові циклу пророцтв Armes Prydein;
  • Хвалебні вірші (всього — 14) — з них вісім присвячені Уріен, покровителю Талієсіна, два Олександру Великому, по одному Артуру та Гераклові;
  • Елегії (валл. marwnad або «пісня на смерть», всього — 7);
  • Поеми Canu y Byd Mawr («Пісня про макрокосм») і Canu y Byd Bychan («Пісня про мікрокосм»).

У культурі

На честь «Книги Талієсіна» Рок-гурт Deep Purple назвав свій альбом 1968 року The Book of Taliesyn.

Див. також

Література

  • Legendary Poems from the Book of Taliesin'', edited and translated by Marged Haycock (CMCS, Aberystwyth, 2007) ISBN 978-0-9527478-9-5
  • Book of Taliesin. In Meic Stephens (Ed.) (1998),The new companion to the literature of Wales. Cardiff: University of Wales Press. ISBN 0-7083-1383-3.
  • Haycock, Marged (1988),Llyfr Taliesin. InNational Library of Wales Journal,25, 357-86.
  • Parry, Thomas (1955),A History of Welsh literature. Translated by H. Idris Bell. Oxford: Clarendon Press.
  • Helmut Birkhan: Kelten. Versuch einer Gesamtdarstellung ihrer Kultur. Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, Wien 1997, ISBN 3-7001-2609-3.
  • Bernhard Maier: Lexikon der keltischen Religion und Kultur. Kröner, Stuttgart 1994, ISBN 3-520-46601-5.

Посилання

  1. National Library of Wales archives and manuscripts catalogue
  2. https://archives.library.wales/index.php/book-of-taliesin
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.