Книшики

Книшики, туленики, книшик (одн.) — відкритий пиріжок із смаженою цибулею або сирою капустою. Є класичною стравою в українській кухні.

Книшики
Походження
Час приготування 30 хвилин
Необхідні компоненти ріпчаста цибуля, капуста, масло, борошно, яйця, сіль
Зазвичай використовувані компоненти оцет

Походження

Є старовинною українською стравою, своєрідним варіантом книша. Була поширена Правобережжям, Волинню та Галичиною. Звідти перейшла до білоруської кухні.

Рецепт

Класичне приготування. Борошно змішати з сіллю. Масло нарізати кубиками і перетерти з борошном в крихту. Яйце збити, додати оцет, воду і тонкою цівкою влити в борошно. Замісити нетуге тісто. Якщо буде туге, то додати 1—2 ложки води. Покласти тісто в холодильник на 1 годину. За цей час приготувати начинку.   Начинка. Нарізати капусту. Цибулю обсмажити і додати до капусти. Можна готувати окрі начинки: з капусти або цибулі. В Білорусі начинку становить картопляне пюре. Все це остудити і покласти зелень, сіль і перець за смаком.

Тісто розділити на дві частини, одну відправити назад в холодильник чекати своєї черги. Тісто розкачати в тонкий пласт, видушують посередині ямку, накладають туди начинки. Потім роблять 4 розрізи і зліп­люють, як рожан, щоб начинки було помітно.

Викласти на деко і випікати до золотавого кольору. Готові книшики накрити рушником і дати їм трохи охолонути, інакше вони будуть жорсткі. Вживаються з борщем, юшками.

Відомий пісний книшик, що готують з маком. Готове тісто посолити. До маку покришити плодистцю, приросту, чебрику, цибулі, додати олії, цукру або меду. Суміш накладають у книшики і печуть. З XVII ст. знані були гуцульські книшики з додаванням бринзи в середини та овечого сири зверху.

Джерела

  • Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 4. — С. 198.
  • З. Клиновецька. Страви й напитки на Україні. Київ-Львів, 1913 р.
  • Книшики
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.