Когенераційна система виробництва енергоносіїв

Когенераційна система виробництва енергоносіїв (рос. ко-генерационная система производства энергоносителей , англ. energy carrier cogeneration system; нім. Kogenerationssystem n der Produktion von Energieträgern) – принципово нова ко-ґенераційна технологія на базі свердловинної підземної газифікації вугільних пластів (СПГВ), вільно-поршневих аґреґатів (ВПАГ) і систем акумулювання теплової енергії. Газ СПГВ є енергоносієм для ВПАГів, які, в свою чергу, приводять у рух електро- і теплоґенератори для виробництва електричної та теплової енергії. Теплова енергія відхідних із ВПАГів газів утилізується в економайзері. Залишкове тепло відхідних газів з економайзера вдруге утилізується у автономному піковому контурі з виробництва електроенергії в години "пік" та у підземному акумуляторі для потреб теплопостачання. Пара, що утворюється у свердловинному підземному пароґенераторі, також бере участь у виробництві електричної та теплової енергії.

Загальний опис

Суть свердловинної підземної газифікації бурих чи кам'яних вугільних пластів полягає у бурінні вертикально-горизонтальних свердловин, розпалюванні вугільного пласта, що є первинним енерго-теплоносієм ко-ґенераціиної системи. Одночасно з підземною газифікацією вугільних пластів на поверхні землі розгортається допоміжне виробництво з переробки біомаси на основі використання фізичного тепла ґенераторного газу (рис.). Гарячий газ подається у порожнини біологічних реакторів (метантенків). Під впливом тепла в резервуарі біоконверсії відбувається процес анаеробного зброджування. Утворений газ метан подається у магістральний трубопровід, де його змішують з ґенераторним газом для підвищення його теплоти згоряння. Відхідне тепло (вода) від ко-ґенераційної системи використовується у сільськогосподарському виробництві для підігрівання кореневої системи рослин у відкритому ґрунті, що дозволяє збирати два врожаї овочевих культур на рік.

Ко-ґенераційна система дозволяє: - одночасно витягати енергію вугілля у вигляді газоподібного палива і виробляти електро- і теплоенергію; - виробляти додаткову електроенергію у піковому контурі, а також теплову енергію у підземному акумуляторі; - створити малоопераційну, надійну і автоматизовану систему керування процесом газифікації та поточну технологію транспортування газу СПГВ; - забезпечити безперервне виробництво біогазу та використання сучасних двигунів із вільними поршнями.

Вітчизняний варіант Когенераційної системи виробництва енергоносіїв створено фахівцями Національної гірничої академії України (м.Дніпропетровськ).

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.