Колач (кулінарія)

Колач (од. чеськ. koláč, словац. koláč, множ. чеськ. koláče, словац. koláče; англ. kolach, kolache, kolace, kolacky) — вид випічки, який містить частину фруктів або сиру, оточений розпушеним тістом. Залежно від того, який тип готується, його можна виготовити з різних видів тіста. Колачем називається або невеликий шматочок тіста з або без наповнення, або великий лист тіста з начинкою, яка може бути солодкою або солоною.

Колач
Приготування колача у пекарні

Опис

У Чехії найбільш часто використовуваним колачем є менша кругла випічка, яка має солодке наповнення у своєму центрі (мак, сир, волоський горіх, мармелад та ін.). Вони переважно дрібні з діаметром не більше 8 см і тільки з одним видом наповнення і посипані солодкою крихтою або цукром. Випікаються з дріжджового тіста.

У Моравії найчастіше подаються великі круглі тістечка. У деяких районах вони мають регіональні назви, наприклад, у Моравській Валахії печуть Frgál, приблизно 25 сантиметрів в діаметрі. Виготовляються з дріжджового тіста і найчастіше заповнюються яблучним, грушевим або сливовим варенням.

Історія

Виник як напівсолодкий весільний десерт у Центральній Європі (Чехія, Словаччина). У деяких місцях Чехії весільний колач випікається набагато більшим, і молодята їдять його одночасно. Пізніше з'явився у сніданках Південного Лондона, потім стали популярними в деяких частинах США. Назва походить зі слов'янських мов. Klobásník, що містить ковбасу або інше м'ясо, часто вважається варіацією колача; однак, більшість чехів вважають, що колачі заповнені лише нем'ясними виробами. На відміну від колача, які приїхали до США з чеськими іммігрантами, klobásníky вперше були зроблені чехами, які оселилися в Техасі.

Колачні святкування у США

Кілька міст, включаючи Вердігр, Вілбер і Прага у Небрасці; Колдуелл, Техас;[1] Іст Бернард, Техас; Кросбі, Техас; Галлеттсвіль, Техас; Прага, Оклахома; Католицька церква Святої Людмили в Сідар-Рапідс, Айова; Кіуоні, Вісконсин[2] проводять щорічні фестивалі Колаче.

Монтгомері, штат Міннесота — це «Колацька столиця світу»[3], де проводять щорічний фестиваль, відомий як Колацькі дні. Вердігр, Небраска, стверджує таку саму претензію з днями Колача.[4] Прага, Небраска, стверджує, що воно відомие як будинок найбільшого в світі колача. І Калдуелл і Вест в Техасі претендують на титул «Столиця Колаче» штату[5] та колачів взагалі, які надзвичайно популярні в Центральному та Східному Техасі[6][7]. Існує навіть Техаський Чеський Пояс[8], який зріс в 1880-х роках з численними пекарнями колачів.

Гауген, Вісконсин є столицею колача у Вісконсині. Селище є богемським поселенням, яке святкує свою чеську спадщину під час щорічного фестивалю Haugen Fun Days. Колачі — основний продукт фестивалю в селі з продажу колачів, випічки і дегустацій. Колаче можна знайти на чеських американських фестивалях в інших громадах Сполучених Штатів.

Колач був обраний для представництва Чехії у Café Europe, ініціативі Австрії під час головування в Європейському Союзі на Дні Європи 2007 року.

Див. також

Примітки

  1. Michele Casady, "Rain and kolaches? Czech". Bryan-College Station Eagle, September 13, 2009. Архів оригіналу за 15 вересня 2009. Процитовано 27 квітня 2019.
  2. http://agriculturalheritage.org/?page_id=336
  3. Montgomery, Minnesota City Information. US-MN: ePodunk. Процитовано 27 квітня 2019.
  4. Village of Verdigre. Village of Verdigre. Архів оригіналу за 5 September 2010. Процитовано 27 квітня 2019.
  5. https://www.tsl.state.tx.us/ref/abouttx/capitals.html
  6. Dao 2017-04-10T10:00:00-04:00, Dan Q. Kolaches Are the Texas Breakfast Staple Worth a Trip to the Lone Star State. SAVEUR (англ.). Процитовано 27 квітня 2019.
  7. Where to find the best kolaches in Texas. ABC13 Houston (англ.). 16 серпня 2018. Процитовано 27 квітня 2019.
  8. The Czech Pastry That Took Texas By Storm, And Keeps Gaining Strength. NPR.org (англ.). Процитовано 27 квітня 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.