Колба

Ко́лба скляна посудина з круглим або плоским дном і видовженою шийкою. Застосовують у лабораторній практиці. В іншому розумінні — скляна частина приладу або виробу, часто з вакумом всередині, наприклад колба радіолампи, або колба лампи розжарювання.

Колби різного розміру
Розгерметизована колба лампи розжарювання.

Застосування колб

Колби застосовують в лабораторіях як реакційні посудини. Для підігрівання колб в лабораторіях і в хімічних виробництвах використовують спеціалізовані та універсальні колбонагрівачі.

Іменні колби

Колба Бунзена — колба, яка призначена для фільтрування. Товстостінна, конічної форми, у верхній частині має відросток для з'єднання з вакуум-насосом або з лінією вакууму. Пристосована для роботи під зниженим тиском. Об'єм від 100 до 10000 мл.

Колба Ерленмейера — конічна колба, яку застосовують при аналітичних роботах, зокрема при титруванні. Один з епізодів першого сезону секретних матеріалів пов'язаний з колбою Ерленмейера.

Колба Вюрца — круглодонна колба з припаяною до горла скляною відвідною трубкою. Використовується як складова частина приладу для перегонки. Випускається з верхньою, середньою та нижньою відвідними трубками. Об'єм від 25 до 1000 мл.

Колба Клайзена — призначена для перегонки під звичайним тиском або вакуумної перегонки. Являє собою круглодонну колбу, від горла якої відходить друге горло, що має відвідну трубку.

Колба Кьельдаля — термостійка, застосовується для визначення азоту за методом Кьельдаля. Об'єм від 25 до 1000 мл.

Колба Енглера — термостійка, застосовується для возгонки бензину, гасу та інших рідин.

Колба Фаворського — призначена для перегонки під звичайним тиском або вакуумної перегонки. Являє собою двогорлу гостродонну колбу, верхнє горло якої має відвідну трубку.

Колба Богданова — призначена для перегонки парафіну (зокрема під вакуумом) і визначення інтервалу кипіння.

Література

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.