Колтюбінг

Колтю́бінґ, Колтюбінг (англ. Coiled tubing, рос. Колтюбинг) — спеціальна установка, призначена для проведення технологічних операцій під час капітального і підземного ремонтах свердловин, а також для буріння бокових, похилих та горизонтальних отворів в нафтових і газових свердловинах з використанням гнучкої колони труб.

Колтюбінгова установка, Канада.
Панель приладів керування технологічним процесом колтюбінгової установки.
Комплект гнучкої труби для колтюбінгової установки.
Автомобільна база колтюбінгової установки.

Загальний опис

Колтюбінґ — один з перспективних напрямків спеціалізованого обладнання для газонафтової промисловості. Заснований на використанні гнучких безперервних труб (також колона гнучких труб, або КГТ), які замінюють традиційні збірні бурильні труби при роботах всередині свердловин. Такі труби завдяки своїй гнучкості здатні надати доступ навіть в бічні і горизонтальні стовбури, крім того не потрібно проводити операції по збиранні / розбиранні бурильної колони.

Колтюбінг широко використовується в технологічних, а також ремонтно-відновлювальних роботах, виконуваних на газових, нафтових і газоконденсатних свердловинах.

Обладнання установки колтюбінгу змонтоване на шасі автомобіля чи автомібільному напівприцепі. До складу обладнання входять, окрім колони гнучких труб, інжектор та лубрикатор, блок превенторів, які під час роботи монтують на гирлі свердловини.

Колтюбінґові установки можуть працювати без глушіння свердловини з герметизацією гирла до тиску 70 МПа.

Гібридна колтюбінгова установка передбачає можливість об'єднання бурових робіт із застосуванням бурильних труб з різьбовими з'єднаннями з використанням безмуфтових довгомірних труб.

Застосування

Застосовувати колтюбінґ почали для здійснення найпростіших операцій при проведенні підземних ремонтів свердловин  — очищенні колони труб і вибоїв від піщаних корків. При впровадженні даної технології використовували колону гнучких труб із зовнішнім діаметром 19 мм. Нині створені бурові установки, що працюють з колонами діаметром 114,3 мм. Відповідно використовують гнучкі труби меншого (19 — 31,75 мм), середнього (31,75 — 44 мм) та більшого (44 — 114,3 мм) діаметрів, за допомогою яких можна здійснювати практично весь набір операцій підземного ремонту свердловин і буріння.

Виробники

На сьогоднішній день монополія в області розробки і виготовлення колтюбінгового обладнання належить в основному американським і канадським компаніям. Вони можуть бути розподілені на чотири групи.

1. Великі багатопрофільні корпорації і компанії з розгалуженою структурою і багаторічним досвідом серійного виробництва нафтогазового обладнання і колтюбінгових установок. Вони мають повний цикл власного виробництва устаткування і займають лідируюче місце на міжнародному ринку виробників і постачальників. До них належать: Hydra Rig (в складі National Oilwell-Varco), США. Ця компанія має «повне» власне виробництво і є світовим лідером за обсягом виробництва і продажів.

2. Середні компанії, що мають стійке положення і перспективу розвитку, також мають «повне» власне виробництво і виступаючі на регіональних ринках постачання обладнання від свого імені. До них можна віднести: Hydraco Industries, Канада, Hydraulic Power Technology Texas, США, Crown Energy Technologies, Канада.

3. Середні компанії, здатні виробляти установки практично повністю на базі свого виробництва, але виробляють їх основні підсистеми під своїм фірмовим знаком. Потужності цих компаній дозволяють розгорнути повний цикл виготовлення агрегатов.Pump And Coiled Tubing (в складі MXROS Inc.), США, Aggreko Special Equipment Productions, Нідерланди.

4. Маленькі компанії, що виробляють окремі підсистеми і агрегати для колтюбінгових установок і часто виступають під ім'ям фірми-замовника.

Переваги

Світовий досвід застосування колон гнучких труб нараховує 40 років. За цей період були виявлені та неодноразово підтверджувалися на практиці переваги використання цієї технології проведення робіт у порівнянні з традиційним капітальним ремонтом газових та нафтових свердловин. До них належать:
 — забезпечення герметичності гирла свердловини на всіх етапах виконання свердловинних операцій починаючи з підготовки комплексного устаткування і аж до його згортання;
 — можливість здійснення робіт у газових і нафтових свердловинах без їх попереднього глушіння;
 — відсутність потреби освоєння та виклику припливу свердловин, у яких виконувалися роботи з використанням колони гнучких труб;
 — безпека проведення спускопідйомних операцій, тому що в даному випадку не потрібно здійснювати зґвинчування-розґвинчування різьбових з'єднань і переміщувати насосно-компресорні труби на містки;
 — значне поліпшення умов праці працівників бригад капітального ремонту при виконання всього комплексу операцій;
 — скорочення часу на спуск і підйом свердловинного устаткування на проектну глибину;
 — забезпечення можливості буріння, спуску вибійних інструментів і приладів, а також виконання операцій капітального ремонту в горизонтальних і дуже похилених свердловинах;
 — дотримання більш високих вимог у галузі екології при проведенні всіх операцій з ремонту і буріння свердловин, зокрема за рахунок менших розмірів комплексів устаткування для цих цілей у порівнянні з традиційними;
 — істотний економічний ефект у результаті застосування колон гнучких труб як під час ремонту, так і при проведенні бурових робіт;

Різновиди

Традиційна колтюбинговая установка

Традиційна колтюбинговая установка, наприклад, М-40 з тяговим зусиллям інжектора 40 т, гнучкою трубою діаметром 60,3 мм і довжиною до 3500 м або діаметром 73 мм і довжиною 2200 м. Вона включає барабан з гнучкою трубою, механізм подачі труби (інжектор), направляючу трубу («гусак») з радіусом для подачі труб в інжектор, кабіну оператора з панеллю управління та автономний силовий блок для забезпечення енергією барабана, інжектора та органів управління поста оператора. До складу комплексу входить збірна основа під інжектор з самопідйомною вишкою, комплект гирлового противикидного обладнання з шлюз-лубрикатором. Вишка і шлюз-лубрикатор призначені для проведення робіт по спуску і підйому компоновки низу бурильної колони (КНБК) в свердловину під тиском.

Гібридна установка

Гібридна установка передбачає можливість об'єднання бурових робіт із застосуванням бурильних труб з різьбовими з'єднаннями і використання довгомірної безмуфтової гнучкої труби. Такі установки є комбінацією звичайної бурової вишки і установки з гнучкими трубами. До цього класу відноситься створювана сьогодні групою компаній ФІД установка М50.

Див. також

Література

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.