Комендор
Комендо́р — матрос-артилерист в російському військово-морському флоті[1][2]. Слово походить від англ. commander (командер)[3] в його другому значенні: унтер-офіцер, який розпоряджається яким-небудь з'єднанням або технічним пристроєм (напр., gun commander — командир гармати). Колишні словники іноземних слів часто пояснювали слово комендор саме так: старший з обслуги при гарматі на військовому судні[4]; старший артилерійський прислужник у флоті[1][4], відзначаючи його англійське походження. У збройних силах США, в корпусі морської піхоти, існують звання, які традиційно перекладаються на українську з вживанням терміна комендор: комендор-сержант (Gunnery Sergeant)[5] та майстер-комендор-сержант (Master Gunnery Sergeant)[5][6].
У російському флоті до 1917 року слово комендор було званням матроса, спеціально підготовленого для виконання артилерійських обов'язків[7][8]. Існували звання: комендор і старший комендор[8]. Старший (перший) комендор розпоряджався наведенням гармати і пострілом, комендор (другий комендор) завідував при гарматі клином і підйомним гвинтом[9]. Готували комендорів у спеціальній школі в складі навчальної артилерійської команди[7][9].
Див. також
Примітки
- Большой словарь иностранных слов. Архів оригіналу за 20 грудня 2012. Процитовано 30 березня 2018.
- Ожегов С. И., Шведова Н. Ю. Толковый словарь русского языка (онлайн версия).
- Толковый словарь Кузнецова.
- Словарь иностранных слов
- Звания воинские
- Мастер комендор-сержант[недоступне посилання з квітня 2019]
- Словарь Брокгауза и Ефрона.[недоступне посилання з квітня 2019]
- Комендор // Большая советская энциклопедия : в 30 т. / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.)
- Морской словарь терминов.