Конвенція про психотропні речовини

Конвенція про психотропні речовини (Віденська конвенція 1971 р.) ― договір ООН, спрямований на боротьбу зі зловживанням психотропних речовин та запобіганням їхнього незаконного обігу. Була підписана у Відні в 1971 році, однак вступила в дію в 16 серпня 1976 р. Станом на листопад 2008 рoку до конвенції приєдналося 183 держави.

Віденська конвенція 1971
Тип Міжнародний договір
Підписано 1971 рік
Місце Відень

Історія

Міжнародний контроль за наркотиками розпочався з Міжнародної Опіумної Конвенції 1912 р., яка обмежла експорт і імпорт психоактивних речовин, похідних від опійного маку. Протягом наступного півстоліття, кілька додаткових договорів було прийнято під егідою Ліги Націй, розширюючи список контрольованих речовин, щоб охопити кокаїн та інші наркотики.

Контрольовані психотропні речовини, залежно від терапевтичної цінності і потенційного ризику, пов'язаного з їх вживанням, діляться на чотири списки:

  • Список I — речовини, що мають галюцинаторні властивості, дозволені до застосування в наукових і, обмежено, в медичних цілях.
  • Список II — речовини, що мають великий адиктивний потенціал і речовини, зловживання якими широко поширене, але мають при цьому властивості, що дозволяють використовувати їх в терапевтичних цілях.
  • Список III.
  • Список IV.

Станом на листопад 2008 року під міжнародним контролем знаходяться 116 психотропних речовин.

Всі речовини, включені до таблиць II, III і IV, повинні продаватися лише за рецептом лікаря. На етикетках і супровідних паперах мають бути вказівки щодо їх використання, включаючи потрібні попередження та застереження. Реклама цих речовин серед населення мусить бути заборонена. Використання речовин, внесених до списку I, можливо тільки в медичних або науково-дослідних установах, що перебувають під контролем уряду або за спеціальним дозволом.

Примітки

    Література

    • О. В. Задорожній. Міжнародний комітет з контролю над наркотиками // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К.:Знання України, 2004 — Т.2 — 812с. ISBN 966-316-045-4

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.