Кондор каліфорнійський

Кондор каліфорнійський[2] (Gymnogyps californianus) — дуже рідкісний вид птахів родини катартових (Cathartidae).

?
Кондор каліфорнійський

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Яструбоподібні (Accipitriformes)
Родина: Катартові (Cathartidae)
Рід: Каліфорнійський кондор (Gymnogyps)
Вид: Кондор каліфорнійський
Gymnogyps californianus
Shaw, 1797

Приблизний ареал каліфорнійського кондора
Посилання
Вікісховище: Gymnogyps californianus
Віківиди: Gymnogyps californianus
ITIS: 175274
МСОП: 22697636
NCBI: 33616
Fossilworks: 137182

Поширення та чисельність

Каліфорнійський кондор колись був поширений по всьому північноамериканському континенту. Через свій величний політ він був престижною ціллю для мисливців, які привели вид на грань вимирання. У 1987 році, коли був зловлений останній кондор, що жив на волі, їх загальне число у зоопарках становило 27 особин. Проте завдяки хорошому розмноженню в неволі, з 1992 року їх знов почали випускати на свободу. Станом на 2012 рік в заповідниках Каліфорнії, Аризони і Мексики живуть 231 каліфорнійських кондорів. За даними 2017 року загальна популяція виду, включаючи птахів в неволі, налічує 446 особин[1].

Опис

Розмах крил у каліфорнійського кондора становить до трьох метрів. Найбільша довжина тіла становить 125 см, максимальна вага досягає близько 14 кг. У каліфорнійських кондорів чорне оперення з білими крилами на нижній стороні, а також чорний комір з гострим пір'ям, що стирчить в різні боки.

Розмноження

Насиджування яєць, як правило, відбувається протягом перших місяців року. Гніздо споруджується на високих скелях на прибережних територіях. Самки каліфорнійського кондора відкладають зазвичай по одному білому яйцю. Гніздо охороняється самцем і самкою спільно, поки через приблизно 56 днів не вилупиться пташеня.[3] Батьки довгий час опікуються молодими кондорами. Не зважаючи на те, що вже після закінчення трьох місяців пташенята починають вивчати місцевість навколо гнізда, їх перебування в гнізді триває близько шести місяців. Після цього вони роблять перші спроби польоту, що завжди супроводжуються батьками. У віці 12 місяців пташенята стають самостійними, а з трьох років вважаються дорослими. Через довгий період опіки молодих птахів каліфорнійські кондори відкладають яйця лише раз на два роки.

У 2021 році в зоопарку м. Сан-Дієго (США) за результатами генетичного аналізу було виявлено два випадки партеногенетичного розмноження у каліфорнійського кондора. Двоє птахів народились від різних самок, які мешкали спільно із самцями. Це перший випадок факультативного партеногенезу у птахів, що не пов'язаний із недоступністю самців.[4][5].

Живлення

Пошук їжі каліфорнійський кондор починає рано вранці. Раціон майже повністю складається з падалі. Після трапези кондор відлітає у віддалене спокійне місце й дуже довго відпочиває.

Галерея

Посилання

  1. BirdLife International (2013). Gymnogyps californianus: інформація на сайті МСОП(версія 2013.2) (англ.) 26 листопада 2013
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. California Condors Cool Facts. Ventana Wildlife Society. Архів оригіналу за 20 липня 2008. Процитовано 14 серпня 2007.
  4. Ryder, Oliver A; Thomas, Steven; Judson, Jessica Martin; Romanov, Michael N; Dandekar, Sugandha; Papp, Jeanette C; Sidak-Loftis, Lindsay C; Walker, Kelli; Stalis, Ilse H; Mace, Michael; Steiner, Cynthia C; Chemnick, Leona G (2021). Facultative Parthenogenesis in California Condors. Journal of Heredity: 1–6. doi:10.1093/jhered/esab052. «(Advance Access publication, October 28, 2021)»
  5. Самок рідкісних каліфорнійських кондорів уперше запідозрили в розмноженні без участі самців. Громадське. 29 жовтня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.