Конституційне звернення
Конституційне звернення — це одна із форм звернення до Конституційного Суду України, що є письмовим клопотанням про надання Конституційним Судом України висновку щодо певного кола питань.
Розгляд конституційного подання здійснюється Конституційним Судом України в порядку конституційного провадження. Іншими формами звернення до Конституційного Суду України є конституційне подання та конституційна скарга.
Предмет конституційного звернення
В порядку розгляду конституційного звернення може бути розглянуте питання:
- Відповідності Конституції України чинного міжнародного договору України або міжнародного договору, що вноситься до Верховної Ради України для надання згоди на його обов’язковість.
- Відповідності Конституції України (конституційності) питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою.
- Додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту.
- Відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 Конституції України, що є обов'язковим елементом у процедурі внесення змін до Конституції України.
- Порушення Верховною Радою Автономної Республіки Крим Конституції України або законів України.
- Відповідності нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим Конституції України та законам України.
В порядку конституційного звернення розглядаються питання (крім двох останніх), які не пов'язані із вирішенням спору, а які віднесені до компетенції Конституційного Суду України з метою забезпечення додаткового конституційного захисту певних відносин. В цих випадках Конституційний Суд України не вирішує спір, а вчиняє обов'язкову дію — надає висновок, без якого неможливе завершення відповідного процесу.
Суб'єкти конституційного звернення
Суб’єктами права на конституційне звернення є:
- Громадяни України
- Іноземці
- Апатриди (особи без громадянства)
- Юридичні особи
Конституційне подання або конституційне звернення може бути відкликане за письмовою заявою суб'єкта, який його направив до Конституційного Суду України, в будь-який час до дня розгляду на пленарному засіданні Конституційного Суду України. У справах за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України актів Кабінету Міністрів України відкликання конституційного подання не допускається.
Розгляд конституційного звернення
Ухвалу про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням, конституційним зверненням постановляє Колегія або Велика палата — у разі незгоди з ухвалою Колегії про відмову у відкритті конституційного провадження у справі.
Строк конституційного провадження з розгляду конституційного подання не повинен перевищувати шість місяців. У випадках розгляду звернення про надання висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 Конституції України та у випадках, у яких Сенат, Велика палата визнали конституційне провадження невідкладним.
За результатами розгляду конституційного звернення Конституційний суд України у складі Великої палати ухвалює Висновок Суду.
Див. також
- Конституційне подання
- Конституційна скарга
- Конституційне провадження
- Висновок Конституційного Суду України
Посилання
- Порядок та умови звернення громадян та юридичних осіб до Конституційного Суду України
- ІНФОРМАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ для громадян, іноземців, осіб без громадянства та юридичних осіб щодо підготовки конституційних звернень
- Для того щоб КС відкрив конституційне провадження за вашим клопотанням, необхідно дотриматися низки вимог
- 29 ошибок в конституционных обращениях. Правовые позиции КСУ