Корабельний док

Корабельний док, суднови́й док (через англ. dock від нід. dok) — інженерна споруда для побудови, ремонту і зберігання суден, в якому проводиться більшість необхідних робіт з підводними частинами корпусу[1]. Док може бути плавучим, наливним або сухим[2]. Виготовляється з металу, залізобетону або (на зорі суднобудування) дерева і призначений для побудови, ремонту, транспортування або вантажних операцій із суднами і морськими (річковими) спорудами.

Корабельний док
 Корабельний док у Вікісховищі

У доки судна входять через спеціальні ворота-шлюзи. Вода в доках повинна знаходитися на постійному рівні, незважаючи на зміни рівня моря при припливах і відпливах. У сухих доках (доках, де спущена вода) проводиться техогляд і ремонт суден. Існують різні типи доків.

Найстаріший з них мол, що являє собою довгу стінку уздовж берега. Ця стінка захищає берег і корабель і служить платформою для навантаження і розвантаження суден.

Причал — прямокутна платформа, що йде уздовж берега і поєднана переходом з набережною
Пірс — проста платформа на палях, що піднімаються над водою. Пірс зазвичай зводять із залізобетону, хоча іноді використовують дерево або метал. Плавучі доки піднімаються і опускаються разом з рівнем води. Перебратися на берег з такого доку можна по естакаді, один кінець якої рухомо укріплений на березі, а інший вільно лежить на понтоні.

Примітки

  1. Док // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина, 1911—1915. (рос.)
  2. Доки // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.