Плавучий док

Плавучий док (скор. плавдок) судно технічного флоту, призначене для підйому з води та подальшого спуска на воду іншого судна для ремонту або транспортування.

Американський бриг у плавучому доку, 1870-ті роки

Плавучий док може бути самохідним (якщо здатний пересуватися по водній поверхні без допомоги буксира) або несамохідним. Плавучий док зазвичай має вигляд прямокутного горизонтального понтона з однією, двома або трьома вертикальними порожнистими стінками, які утворюють конструкцію, що за формою нагадує жолоб.

Підйом та спуск завантаженого в док судна виконується системою насосів та клапанів шляхом прийому та відкачування води з баластних цистерн, розташованих усередині понтона і стінок. Цей процес ще називається докування.

Конструкція

Плавучий док складається з понтона, який розділений поздовжніми і поперечними перегородками на баластні відсіки. У понтоні розташовуються баластні насоси. При прийомі (відкачці) забортної води в ці відсіки понтон занурюється (виринає з води). Для забезпечення остійності понтона в підводному положенні вздовж довгої сторони понтона розташовуються водовміщуючі (тобто об'ємні) надбудови такої висоти, що при зануренні понтона верхня частина надбудов залишається над водою і забезпечує плавучість дока. На палубі понтона стапель-палубі — обладнуються докові опорні пристрої (ДОП) для установки судна, верхня поверхня яких відповідає обводам судна. Після занурення плавучого доку в воду на достатню глибину док за допомогою швартовних та спеціальних пристроїв, що знаходяться на верхній палубі дока топ-палубі приймає інше судно, яке вводиться між надбудовами дока і встановлюється на ДОП.

При відкачуванні води з баластових відсіків плавучий док починає спливати, при цьому відбувається постановка днища судна, яке стає в док, на ДОП. Надлишкова плавучість системи док-судно, одержувана за рахунок відкачування води з баластових відсіків дока, дозволяє досягти становища, при якому повністю осушуються підводна частина судна і стапель-палуба.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.