Корасон Акіно

Марія Корасон Сумулонг Кохуангко-Акіно, більше відома як Корасон Акіно (тагал. María Corazón Sumulong Cojuangco-Aquino, 25 січня 1933 1 серпня 2009) — президент Філіппін в 19861992 роках, прийшла до влади шляхом мирного відлучення від влади президента Фердинанда Маркоса в 1986. Стала першою жінкою-президентом в Азії (не рахуючи Сун Цінлін, яка виконувала обов'язки президента Китаю).

Корасон Акіно
тагал. Corazón Aquino

ісп. María Corazón Sumulong Cojuangco
президент Філіппін
25 лютого 1986  30 червня 1992
Віце-президент: Сальвадор Лаурель
Попередник: Фердинанд Маркос
Наступник: Фідель Рамос
 
Народження: 25 січня 1933(1933-01-25)[1][2][…]
Paniquid, Тарлак, Центральний Лусон, Філіппіни
Смерть: 1 серпня 2009(2009-08-01)[3][4][…] (76 років)
Макаті
Поховання:
Manila Memorial Park Sucatd : 
Країна: Філіппіни[5]
Релігія: католицька церква
Освіта: St. Scholastica's Colleged, College of Mount Saint Vincentd, Far Eastern Universityd і Ateneo de Manila Universityd
Партія: Ліберальна партія Філіппінd
Батько: José Cojuangcod
Мати: Demetria Sumulongd[6]
Шлюб: Беніньйо Акіно
Діти: Бенігно Акіно III, Kris Aquinod, Ballsy Aquino-Cruzd, Pinky Aquino-Abelladad і Viel Aquino-Deed
Автограф:
Нагороди:

Ramon Magsaysay Awardd (1998)

Людина року (1986)

Fulbright Prized (1996)

World Citizenship Awardd (2001)

почесний доктор Гонконгського університетуd

Kalantiao's Orderd

 Медіафайли у Вікісховищі

Висловлювання у Вікіцитатах

Життєпис

Народилася в провінції Тарлак в багатій сім'ї змішаного походження (філіппінського, китайського і іспанського), була однією з шести дітей.

У 1948—1953 роках вчилася в США, отримала кваліфікацію вчителя математики і перекладача з французької. Повернувшись на батьківщину, поступила на юридичний факультет філліпінського Далекосхідного університету.

У 1954 році вийшла заміж за Беніньо Акіно — сина колишнього голови Національної Асамблеї. Беніньо Акіно зробив успішну політичну кар'єру — в 1955 році став мером міста Консепсьон, пізніше — губернатором провінції Тарлак, а 1967 року — сенатором. Весь цей час Корасон Акіно була домогосподаркою, у них народилося п'ять дітей — син Беніньо Акіно III і чотири дочки.

У 1973 році президент Філіппін Фердинанд Маркос, побоюючись результату майбутніх президентських виборів, ввів воєнний стан і наказав заарештувати найвидніших опозиціонерів — у тому числі і Беніньо Акіно. Він провів під арештом сім років, і в цей час стартувала політична кар'єра Корасон Акіно, що почалася з виступів на підтримку свого чоловіка і організації парламентської виборчої кампанії в 1978 році.

Після втручання президента США Джиммі Картера сенатор Акіно був звільнений з в'язниці і висланий з країни з сім'єю. У 1983 році він спробував повернутися в країну і був застрелений в аеропорту Маніли (пізніше аеропорт назвали на його честь).

Кар'єру політика Корасон Акіно почала в 1983 році після вбивства її чоловіка Беніньо Акіно. У 1986 році Акіно, яка очолила опозицію, виставила свою кандидатуру на виборах президента Філіппін. Переможцем виборів, що пройшли з великою кількістю порушень, був оголошений Маркос. Результати виборів були оскаржені опозицією, яку підтримали високопоставлені військові, і Маркос був вимушений піти у відставку.

25 лютого 1986 року Корасон Акіно стала президентом Філіппін. Посаду глави країни Акіно займала протягом шести років. За цей час на Філіппінах були проведені судова, аграрна і конституційна реформи. Намагалася керувати країною, запроваджуючи політику примирення, але відчувала сильний тиск як справа (військової хунти), так і зліва (комуністичні виступи). Її земельна реформа була неадекватною. У роки президентства Акіно на Філіппінах було зроблено сім невдалих спроб військового перевороту.

У 1986 році Корасон Акіно була названа журналом The Time «жінкою року». У 1999 році The Time включив Акіно в список найвпливовіших людей Азії XX-го століття.

Однак, реформування економіки супроводжувалося численними зловживаннями, у тому числі самої Корасон Акіно. На президентських виборах 1992 року перемогу виборов генерал Фідель Рамос, кандидатуру якого як свого наступника підтримала Акіно.

Корасон Акіно померла 1 серпня 2009 у віці 76 років, за рік до смерті в неї виявили рак.

Мовне питання в роки правління Корасон Акіно

У роки правління Корасон іспанська мова на Філіппінах, основна письмова і літературна мова країни протягом майже 400 років іспанського володарювання, практично вийшла з вжитку і була замінена англійською. Нібито, сама Корасон пішла на пониження статусу іспанської мови свідомо, образившись на генерала Маркоса, який під час прес-конференції пожартував над Корасон, сказавши по-іспанськи: «Corazon — si, aqui — no» (означає «серце у неї є, а ось розуму бракує»).

Іспанська мова була єдиною офіційною мовою країни в 1521—1898, потім одною з трьох офіційних разом з тагальською і англійською до 1973, але продовжувала вивчатися як обов'язковий шкільний предмет до 1986. Акція з відродження іспанської мови в країні почалася лише в 2008, коли президентів Філіппін стала ще одна жінка Глорія Арройо.

Примітки

Література

  • П. М. Ігнатьєв. Акіно Корасон // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. / Редкол.: Л. В. Губерський (голова) та ін. — К.: Знання України, 2004. — Т. 1. — 760 с. — ISBN 966-316-039-Х
  • Ченовет Е., Стефан М. Дж. Чому ненасильницький спротив ефективний. Стратегічна логіка громадянського конфлікту / Переклад С.Гіріка. — К.: Видавництво «Кліо», 2014. — С.170-196 (розділ «Рух „Сила народу“ на Філіппінах (1983—1986)») — детальний аналіз повалення режиму Фердинанда Маркоса та перебігу подій, що призвели до обрання президентом Корасон (Корі) Акіно.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.