Корисні копалини Північної Америки

Корисні копалини Північної Америки

Загальна інформація

Серед континентів Кордильєри Півн. Америка займає провідне місце за запасами вугілля, зал. руд, ільменіту, руд вольфраму, молібдену, рідкісноземельних металів, свинцю, срібла, цинку, бариту, калійних солей, азбесту, графіту, 2-е місце за запасами нафти, природного горючого газу, самородної сірки (після Азії), руд літію і міді (після Півд. Америки), золота, платиноїдів, сурми, фосфоритів (після Африки), 3-є — за запасами урану, ніобію, танталу, флюориту. Тут зосереджені також значні запаси руд берилію, кобальту, нікелю і інш. Енергетичні ресурси. Пошуково-розвідувальне буріння на нафту і газ в Півн. А. ведеться з 1859. До сьогодні виявлено понад 80 нафтогазоносних басейнів, відкрито понад 19 тис. нафт. і 10 тис. газових родов. Запаси нафти і газу зосереджені г.ч. у США, Канаді і Мексиці. Нафт. родов. відомі також в Гватемалі, на Кубі в Тринідаді і Тобаго. Найбільшим в Півн. А. є унікальний Мексиканської затоки нафтогазоносний басейн. Суттєві запаси мають Пермський та Зах. Внутрішній нафтогазоносні басейни, Уїллістонський, а також басейни Іллінойський, Мічиганський, Гудзонової затоки, Баффіно-Лабрадорський і інш. У Зах.-Канадському бас., крім запасів звичайної, враховуються запаси т.зв. синтетичної нафти, що видобувається з бітумінозних пісків району Атабаска. У Півн. А. (г.ч. США) є великі родов. нафтоносних сланців.

Окремі корисні копалини

Вугілля. У Півн. А. (г.ч. США) зосереджено понад половину загальних запасів всіх типів вугілля країн Заходу. За даними Statistical Review of World Energy запаси кам'яного вугілля Півн. А. на 2000 р. становлять 24,2 % світових. Найбільший вуг. бас. — Аппалачський. Важливе промислове значення мають Іллінойський, Пенсильванський вугільні басейни, басейни Грін-Рівер, Паудер-Рівер, Форт-Юніон, Техаський і Західний, Мічиганський та Юінта.

Найбільшими запасами урану володіють Канада та США — відповідно 13,1 та 4,3 % світових запасів (1998).

Основна частина запасів залізних руд пов'язана з докембрійськими залізистими кварцитами з 25-55 % Fe (родов. Верхнього озера залізорудного бас., а також п-ова Лабрадор). Магнетитові і гематитові контактово-метасоматичні руди (50-60 % Fe) складають б.ч. запасів Мексики, є також в канадських Кордильєрах. Магматичні, переважно титаномагнетитові родов.(30-40 % Fe) відомі в Канаді і США.

Запаси марганцевих руд залягають головним чином в осадових рудах (25-45 % ) родов. Мексики (0,8 % підтв. світових запасів — 1998).

Титанові руди в представлені магматич. родов. переважно ільменіт-магнетитових руд і розсипами ільменіту і рутилу. Запаси хромових незначні (менше 1 % світових).

Алюмінієві руди представлені г.ч. бокситами. Бл. 80 % загальних запасів бокситів укладено в карстових родов. Ямайки.

Основна частина підтверджених запасів ванадієвих руд укладена в родов. США. Запаси вольфрамових руд зосереджені в Канаді, США, Мексиці і Гватемалі. Бл. 70 % запасів вольфраму укладено в шеєлітових скарнах родов.: Тангстен, Маунт-Плезант (Канада), Пайн-Крік, Мілл-Сіті (США) і Ель-Феномено (Мексика).

Запаси золотих руд зосереджені г.ч. у США зосереджені (66 %), в Канаді (24 %), Мексиці (7,4 %), Домініканській Республіці (1,6 %). Осн. промислове значення мають гідротермальні золото-рудні родов. жильних, прожилково-вкраплених і вкраплених руд золото-кварцового, золото-сульфідно-кварцового, золото-сульфідного і золото-срібного типів. Значні запаси золота, особливо в Мексиці і Сальвадорі, укладені в комплексних сульфідних рудах Cu, Zn, Pb, Mo, Ni, W, Fe, U. Бл. 10 % золота добувають з золотоносних алювіальних розсипів, найбільш великими з яких є Ном, Хот-Спрінгс, Клондайк.

Осн. запаси кобальтових руд зосереджені в Канаді (57 %) і США (19,5 %), де пов'язані г.ч. з комплексними рудами сульфідних мідно-нікелевих родовищ. Кобальтвмісними є латеритні нікелеві родов. у Домініканській Республіці, Гватемалі, на Кубі. а також кора вивітрювання деяких марганцевих родов.

Більше половини запасів міді Північної Америки укладено в родовищах США, на частку Канади припадає 24 %, Панами — 11 %, Мексики — 10 %. Основні — родовища мідно-порфірових руд, сконцентровані в межах Тихоокеанського мідно-порфірового пояса. Значні запаси міді пов'язані зі стратиформними родовищами мідистих пісковиків і самородної міді (Верхнє озеро), а також з родовищами колчеданих, мідно-нікелевих і мідно-скарнових руд.

У Півн. А. зосереджені великі запаси молібдену (бл. 25 % світових, 1998). Найбільші його запаси у США (понад 60 % загальних запасів континенту) і Канаді. 0сн. запаси молібдену знаходяться у власне молібденових рудах (0,06-0,5 % Mo) родов. порфірового типу США і Канади. Подібне родов. відоме в Ґренландії. Біля чверті запасів молібдену пов'язано з комплексними мідно-порфіровими рудами США, Канади, Мексики і Панами, (0,015-0,1 % Mo).

Запаси нікелевих руд Північної Америки складають понад 25 % світових. Вони зосереджені г.ч. у Канаді (понад 60 %), та на Кубі, також є в Гватемалі, Домінік. Республіці. Понад 70 % запасів зосереджено в рудах магматичних сульфідних мідно-нікелевих родов. (0,8-3,11 % Ni) Садбері, Лінн-Лейк, Томпсон і інш. Відомі також великі родов. срібно-нікель-кобальтових (Кобальт) і нікель-уранових руд. Куба володіє значними запасами нікелю, пов'язаними з родов. залізняка і нікелевих латеритних і серпентинітових руд (райони Нікаро, Моа).

Запаси олов'яних руд у Північній Америці незначні (до 1,5-1,8 % світових, бл. 110 тис.т, 1998) і зосереджені в Канаді (65 %) на великому родов. Іст-Кемптвілл (0,2 % Sn). Велике родов. каситерит-кварцової формації Лост-Рівер (0,25 % Sn) розвідане на Алясці. Олово попутно вилучають з корінних комплексних руд (0,01-0,6 % Sn) родов. Клаймакс, Салліван, Кідд-Крік.

За запасами МПГ у Північній Америці перед ведуть Канада (підтв. запаси 520 т) та США (310 т). Прогнозні запаси МПГ найбільші у США — 9-10 тис.т (все — на 1998). Запаси платинових руд (Pt, Pd, Ir, Rh, Os, Ru) в основному (90 %) пов'язані з родов. комплексних сульфідних мідно-нікелевих руд (0,1-1,5 г/т Pt). Найбільші родовища Канади (Садбері, Томпсон, Лінн-Лейк). У США платиноносні мідно-порфірові родов. (Бінгем і інш.). Значні ресурси платиноїдів пов'язані з комплексом Стіллуотер. Розсипні родов. локалізуються в межах платиноносного поясу, що тягнеться від пров. Квебек, через Юкон до Аляски (Гудньюс).

Родовища рідкісних і рідкісноземельних металів поширені г.ч. в Канаді і США. Запаси руд берилію становлять понад 60 тис. т (в перерахунку на ВеО), літію 2,7 млн т, ніобію 1,1 млн т, танталу 20,1 тис. т, рідкісноземельних елементів 5,1 млн т. Б.ч. запасів берилію укладена в бертрандитових рудах родов. Спьор-Маунтін (США), літію — в гранітних пегматитах Кінгс-Маунтін (США) і Валь-д'Ор (Канада), а також в розсолах оз. Сілвер-Пік (шт. Невада), в ропі оз. Сьорлс, ніобію — в карбонатитах родов. Сент-Оноре, Ока (Канада), танталу — в пегматитах Бернік-Лейк (Канада), рідкісноземельних елементів — в карбонатитах унікального родовища Маунтин-Пасс (США).

Запаси ртутних руд у Північній Америці порівняно малі — бл. 3,5 % світових. Вони зосереджені г.ч. у США (51,8 %) і Мексиці (33,3 %). Родов. телетермального і вулканогенного типів. Осн. промислове значення мають ртутні жильні і метасоматичні руди (0,1-1,5 % Hg) родов. Тихоокеанського складчастого пояса.

Запаси свинцевих руд у Північній Америці на 90-і рр. ХХ ст. становили понад 20 % світових. У США зосереджено 54,5 % загальних запасів свинцю і 44 % запасів цинку континенту, в Канаді відповідно 33,8 і 48 %, в Мексиці 10,9 і 6,4 %. Осн. запаси свинцевих і цинкових руд пов'язані зі стратиформними родов. (1,8 % Pb, 1,9-6,5 % Zn); родов. мідно-колчеданих (2-5,7 % Zn); колчеданно-поліметалічних (2 6,3 % Pb, 3-12,6 % Zn); метасоматичних свинцево-цинкових (0,6-10,6 % Pb, 1,9-10,1 % Zn); жильних свинцево-цинкових руд (3,7 5,5 % Pb, 5-6 % Zn).

У Північній Америці зосереджено бл. 25 % світових підтверджених запасів руд срібла. На частку США припадає 40 %, Мексики і Канади — бл. 58 %. Переважаюче значення в цих країнах мають комплексні, свинцево-цинкові, мідні, мідно-нікелеві і золоторудні родов. З власне срібних родов., особливо розвинених в США, найбільш відомі родов. рудного району Кьор-д'Ален (Саншайн, Галина і інш.).

Запаси сурми (стибію) на континенті складають бл. 9 % світових. Вони розподілені так: Мексика (46,5 %), США (24,2 %), Канада (20,3 %); на частку Гватемали і Гондурасу припадає 9 % запасів П. А. Поряд з власне стибієвими, переважно жильними і метасоматич. рудами родов. Ель-Антимоніо (Мексика), Баббітт (США), Лейк-Джордж (Канада), значні запаси стибію укладені в комплексних родов. рудного району Кьор-д'Ален, а також в золото-стибієвих і свинцево-цинкових родов. Вайбернем (США), Анабела (Гватемала), Санта-Ріта (Гондурас).

Гірничохімічна сировина. У Півн. Амер. зосереджені значні запаси бариту (бл. 48 % загальних запасів країн Заходу), борних руд (19 %), калійних солей (бл. 60 %), самородної сірки (30 %), флюориту (21 %), фосфоритів (15 %). Запаси бариту залягають г.ч. у стратиформних родов. (50-90 % BaS04) в США. У Мексиці (37 % запасів П. А.) переважають жильні руди (Галеана). Відомі також розсипні родов. в США.

Майже 96 % запасів борних руд зосереджено в США, в озерних відкладах і в розсолах оз. Сьорлс. Запаси калійних солей (в перерахунку на К20) становлять укладені в девонських відкладах (25-28 % К20) басейнів Елк-Пойнт і Монктон (Сассекс, Солт-Спрінгс) в Канаді. У США осн. районом є Бонневілл (Кейн-Крік). Калійні солі містяться також в розсолах і ропі оз. Сьорлс і інш.

Понад 90 % запасів (180 млн т) самородної сірки Півн. Амер. (бл. 200 млн т, в тому числі підтверджені 165 млн т) зосереджено в Мексиці і США, де вони г.ч. пов'язані з великими епігенетичними родов. (15-50 % S) в ангідритових товщах, що перекривають соляні куполи на узбережжі Мексиканської затоки. Вулканогенні родов. представлені вкрапленими рудами (15 % S) Коста-Рики і сірконосними мулами (65 % S) оз. Іспако в Гватемалі.

Запаси флюориту у Півн. Амер. складають бл. 22 % світових (1998). Осн. запаси зосереджені в Мексиці (17 % світових), Канаді (1,5 %) і США (1,2 %), г.ч. на стратиформних родов. метасоматичних кальцит-флюоритових руд (60-90 % CaF2). Значні ресурси флюориту пов'язані з комплексними рудами. У Ґренландії відоме родов. природного кріоліту Івігтут.

Фосфатні руди Півн. Амер. представлені г.ч. фосфоритами, запаси яких складають бл. 7 % світових і зосереджені в США і Мексиці. Бл. 87 % запасів фосфоритів континенту містить Східно-Американська фосфоритоносна провінція з найбільшими родов. Центр. Флорида, Лі-Крік і інш. Значні запаси є у фосфоритоносному басейні Скелястих гір.

Нерудна індустріальна сировина. У надрах Півн. Амер. укладено понад 40 млн т хризотил-азбесту, 5 млн т кристаліч. і 30 млн т аморфного графіту. Б.ч. запасів (87 %) хризотил-азбесту зосереджена в Канаді. Найбільші родовища, що містять 10-25 % волокна, розташовані в межах офіолітового пояса Аппалач, а також у Тихоокеанському поясі. Осн. запаси (80 %) кристалічного і всі запаси аморфного графіту Півн. Амер. пов'язані з метаморфогенними родов. Мексики. Є також родов. в Канаді і США. На континенті є великі пегматитові родов. мусковіту — в США (Блу-Рідж, Спрус-Пайн) і Канаді (Паран). Дрібнолуската слюда укладена у формації слюдяних сланців.

Країни Півн. Америки мають числ. родов. нерудних будівельних матеріалів: піщано-гравійної сировини, бентонітових глин, гіпсу, вапняку, доломіту, кварцового піску, діатоміту, різноманітного облицювального і декоративного каменя і інш.

Дорогоцінні і виробні камені у Півн. Амер. представлені великими родов. сапфіру (Його-Галш), бірюзи (Вілла-Гров), нефриту (Омінек), опалу (Керетаро), кунциту, турмаліну, берилу (Пала). Пром. родов. алмазів у Півн. Амер. відсутні.

Гірнича промисловість

Країни Півн. Америки являють собою один з осн. регіонів з видобутку мінеральної сировини у світі. У кінці ХХ ст. континент займав 1-е місце з видобутку нафти, природного газу, кам. вугілля, руд урану, міді, свинцю і цинку, нікелю, вольфраму, молібдену, срібла, літію, рідкісних металів, фосфоритів, калійних солей, сірки, азбесту, ільменіту; 2-е — за зал. рудами, рудами ванадію, кобальту, ртуті, золота, металів платинової гр., ніобію і флюориту. Частка США у загальній вартості гірничої продукції континенту становила понад 65%, Канади бл. 20% і Мексики 15%. Невеликі держави, розташовані між Мексикою і Панамою, відіграють незначну роль гірн. промисловості. У Гватемалі добувають нікель і мідь, Сальвадорі — золото і срібло, Гондурасі — свинець, цинк, срібло, Нікарагуа — золото, срібло, Коста-Риці — золото і срібло, Домініканській Республіці — нікель, срібло, золото. На Ямайці добувають значну кількість бокситів, у Тринідаді і Тобаго розробляють нафт. і газові родов.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.