Коронні володіння

Коронні володіння (англ. Crown dependencies) — володіння Великої Британії, які не входять до складу Сполученого Королівства, але не є при цьому заморськими територіями.

Коронні землі ніколи не мали статусу колоній. Це: бейлівіки Джерсі і Ґернсі (Нормандські острови), а також Острів Мен в Ірландському морі.

Острів Мен розташований в Ірландському морі між Великою Британією й Ірландією, а бейлівіки Джерсі й Ґернсі знаходяться в Ла-Манші на захід від півострова Котантен (Нормандія)

Кожна коронна територія має власні номерні знаки (GBG — Ґернсі, GBA — Олдерні, GBJ — Джерсі, GBM — Острів Мен), доменне ім'я (.gg — Ґернсі, .je — Джерсі, .im — Острів Мен), а також код ISO 3166-2 (GGY — Ґернсі, JEY — Джерсі, IMN — Острів Мен), зарезервовані спочатку для Всесвітнього поштового союзу, а потім офіційно визнані Міжнародною організацією зі стандартизації 29 березня 2006 року.

Пошта Острова Мен випускає власні поштові марки, отримуючи істотний дохід від продажу спеціальних випусків колекціонерам. Ґернсі, Джерсі і Острів Мен випускають банкноти і карбують монету. Ці банкноти мають обіг на території обох бейлівіків нарівні з англійськими фунтами і шотландськими банкнотами. Вони не є офіційним платіжним засобом у Великій Британії, проте часто їх все одно приймають.

Політичний статус

Жодне з коронних володінь не входить до складу Сполученого Королівства — кожне з них є самоврядованою територією. Не входять коронні володіння і в Європейський Союз. Всі три коронні володіння є членами Британсько-Ірландської Ради. З 2005 року на чолі уряду кожне з коронних володінь має головного міністра. Коронні володіння не є незалежними державами, законодавча влада на цих територіях належить виключно британському Парламенту. Британський монарх в кожному з володінь представлений лейтенант-губернатором (зараз це головним чином церемоніальна посада).

Коронні володіння разом із Сполученим Королівством становлять Британські острови. З погляду британського законодавства, про громадянство, їх розглядають як частину Сполученого Королівства. Проте вони мають право самостійно вирішувати питання забезпечення житлом і працевлаштування (в цьому відношенні жителі Великої Британії розглядаються тут нарівні з іноземними громадянами).

Ґернсі

Бейлівік (територія под юрисдикцією бейліфа) Ґернсі (англ. The Bailiwick of Guernsey) включає острови Ґернсі, Сарк, Олдерні і Герм. Місцевий парламент має назву Штати Ґернсі (англ. States Guernsey або States of Deliberation).

Деякі з островів наділені відносною автономією. Острів Сарк є залишком феодального володіння, під владою Сеньйора (англ. Seigneur of Sark), має парламент (Головні палати, англ. Chief Pleas). На острові Олдерні також є парламент (Штати) і президент.

Джерсі

Бейлівік Джерсі складається з острова Джерсі і декількох незаселених островів довкола нього.

Місцевий парламент має назву Штати Джерсі (англ. States of Jersey). Згідно із Законом про штати 2005 року в Джерсі з'явився пост головного міністра, скасовані повноваження бейліфа заявляти особливу думку з приводу постанов штатів, а також право вето лейтенанта-губернатора (що представляє королеву). Крім того новий закон передбачає, що жоден акт британського Парламенту або королівський указ, що стосується Джерсі, не застосовуватиметься без обговорення штатами.

Острів Мен

Парламент Острова Мен Тинвальд (англ. Tynwald) претендує на звання найстаршого з нині чинних — перший раз він був скликаний у 979 році (ісландський Альтинг з'явився в 930 році, проте не скликався в 1799–1844 роках). Тинвальд складається зі всенародно обраної Палати коммонерів (англ. the House of Keys) та обраної непрямим голосуванням Законодавчої ради (англ. Legislative Council); які можуть засідати окремо або спільно. Видає законодавчі акти, відомі як «акти тинвальду». На острові формується рада міністрів (англ. Council of Ministers), яку очолює головний міністр (англ. Chief Minister).

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.