Коротка історія майже всього на світі. Від динозаврів і до космосу (книга)

Коротка історія майже всього на світі. Від динозаврів і до космосу (англ. A Short History of Nearly Everything) науково-популярна книга Білла Брайсона, автора багатьох бестселерів, в якій він пояснює дивовижні досягнення науки та навіть зазирає в майбутнє, силкуючись зрозуміти суть людського покликання. Книга, вперше була опублікована видавництвом «Broadway Books»[1] у США в травні 2003 року. Українською мовою її було перекладено та опубліковано у 2018 році видавництвом «Наш Формат» (перекладач — Олена Замойська).

«Коротка історія майже всього на світі. Від динозаврів і до космосу»
Обкладинка видання українського мовою видавництва «Наш Формат»
Автор Білл Брайсон
Назва мовою оригіналу A Short History of Nearly Everything
Країна  США
Мова Англійська
Жанр есей і нон-фікшн
Укр. видавництво Наш Формат
Видавництво Broadway Books
Видано 06.05.2003
Видано українською 2018
Перекладач(і) Олена Замойська
Тип носія Тверда, матова
Сторінок 472
ISBN 978-617-7513-04-8
Попередній твір Bill Bryson's African Diaryd

Огляд книги


Ми на диво мало знаємо про те, що відбувається в нас під ногами. Кумедно, Форд почав виробляти автомобілі, а Нобелівський комітет присуджувати премії значно раніше, ніж ми дізналися, що в Землі є ядро. І, звісно ж, ідея про те, що материки, наче латаття, рухаються поверхнею Землі, стала загальновизнаною менш ніж покоління тому.

Bill Bryson, A Short History of Nearly Everything

Нагороди та відгуки

Брайсон описує зрозумілими термінами складні речі — розмір Всесвіту, атомів і субатомних часток, досліджує історію геології та біології і відстежує життя з моменту першого появу до сучасності, підкреслюючи розвиток сучасного Homo sapiens. Крім того, він розглядає можливість зіткнення Землі з метеоритом, розмірковуючи над можливостями людей виявити такий метеорит до зіткнення, та над пошкодженнями, які таке зіткнення може викликати. Автор описує деякі з останніх руйнівних катастроф вулканічного походження в історії нашої планети, включаючи Кракатау і парк Йеллоустон.

Ніхто не усвідомлює меж руйнівної природи людства, але факт залишається фактом: де б ми не з’являлися протягом останніх 50 тисяч років або близько того, тварини зазвичай зникали, здебільшого у приголомшливих кількостях. В Америці після появи на континенті сучасних людей протягом 10–20 тисяч років майже миттєво зникли 30 родів великих тварин — деякі були дуже великими. Європа й Азія, де у великих тварин було більше часу, щоб навчитися обережності, втратили від третини до половини усіх особин. Австралія, з протилежно інших причин, втратила не менше 95 відсотків.

Bill Bryson, A Short History of Nearly Everything

Значна частина книги присвячена курйозним історіям ексцентричної поведінки вчених та дослідників.

Якось поет Поль Валері запитав Айнштайна, чи є в нього записник для занотовування ідей. Айнштайн подивився на нього зі щирим здивуванням. «О, це зайве, — відповів він. — Ідеї в мене з’являються нечасто».

Bill Bryson, A Short History of Nearly Everything

Брайсон розглядає сучасні уявлення про вплив людини на клімат Землі, а також наслідки цих перетворень — масштабні природні катастрофи, землетруси, цунамі, урагани і масові вимирання.

Книга містить кілька фактичних помилок і неточностей[2]. Деякі з них виникли через те, що з моменту публікації були зроблені нові відкриття та висновки, а деякі погляди та класифікації зазнали змін. Наприклад, раніше Плутон відносили до звичайних планет, але зараз він вважається карликовою планетою і найбільшим об'єктом у поясі Койпера. А Всесвіт не збирається припиняти розширення, як вважалось ще десятиріччя тому, навпаки, воно прискорюється.

Нагороди та відгуки

Книга отримала загалом позитиві відгуки, а рецензенти називають її інформативною, добре написаною та дуже розважальною[3] [4] [5].

  • У 2004 році «науково-популярний бестселер здобув відзнаку Aventis Лондонського королівського товариства[6]. Пізніше автор пожертвував свою винагороду у розмірі 10.000 фунтів стерлінгів благочинній дитячій лікарні Great Ormond Street Hospital.
  • У 2005 році A Short History of Nearly Everything отримала Європейську премію Декарта[7] за наукову комунікацію. Того ж року її було номіновано на нагороду The Baillie Gifford Prize for Non-Fiction (Премія Самуеля Джонсона в жанрі нон-фікшн)[8].

Переклади українською

  • Білл Брайсон. Коротка історія майже всього на світі. Від динозаврів і до космосу / пер. Олена Замойська. — К.: Наш Формат, 2018. — 472 с. — ISBN 978-617-7513-04-8.

Примітки

  1. A Short History of Nearly Everything (Hardcover) – Broadway Books. https://www.broadwaybooks.net/ (англ.).
  2. Errata and corrigenda – 0767908171. A short history of nearly everything by Bill Bryson. errata.wikidot.com (англ.).
  3. Waller, John (21 червня 2003). Everything you've ever wanted to know (but didn't dare ask). The Guardian (Guardian Media Group). Архів оригіналу за 12 березня 2017. Процитовано 12.07.2018.
  4. Jupiter Scientific staff (2004). A Book Review of: A Short History of Nearly Everything by Bill Bryson – Broadway Books, 2003. Jupiter Scientific. Архів оригіналу за 21 грудня 2017. Процитовано 12.07.2018.
  5. Ayers, Kate (23 січня 2011). Review – A Short History of Nearly Everything. Bookreporter. Архів оригіналу за 8 серпня 2017. Процитовано 12.07.2018.
  6. Bill Bryson – Royal Societ. royalsociety.org (англ.).
  7. Bryson wins Descartes prize for his guide to science – Books – The Guardian. theguardian.com (англ.).
  8. The Samuel Johnson Prize 2004 – The Baillie Gifford Prize for Non-Fiction. thebailliegiffordprize.co.uk (англ.).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.