Корсо (театр, Кременчук)

Театр «Корсо» театр і кінотеатр (електробіограф), що діяв на початку XX століття в Крюкові (частина міста Кременчук, Полтавська область, Україна). Історія театру пов'язана з діяльністю Антона Семеновича Макаренка, радянського педагога, а також його брата, Віталія Семеновича Макаренка.

Театр «Корсо»

Фасад колишнього театру 2017 року

49°02′18″ пн. ш. 33°25′50″ сх. д.
Країна Російська імперія
 УНР
 СРСР
Місто
Адреса
Тип театр, театральна організаціяd, кінотеатр, колишня сутністьd
Відкрито 1909 (1913)
Закрито 1922
Ідентифікатори і посилання


Історія

«Корсо», відповідно до спогадів Віталія Семеновича (Макаренка), відкрито в Крюкові на вулиці Херсонській 1909 року[1]. За іншими даними, культурний заклад відкрито наприкінці 1913 року[2]. У пам'ятних книжках Полтавської губернії театр вперше згадується в 1914 році[3]. Електробіограф демонстрував виключно монопольні кінострічки[2]. За словами Макаренка, картини йшли щодня, фільми змінювалися раз на тиждень. При театрі діяв струнний квартет, у якому Віталій Семенович брав участь[1]. У будівлі також розміщувався буфет і акваріум[4].

Після радянсько-української війни приміщення «Корсо» були передані під робочий клуб Крюківських вагоноремонтних майстерень[5]. При клубі з ініціативи Віталія Семеновича 1917 року відкрито театральний гурток. У новоствореній трупі грав також Антон Макаренко. До цього у Крюкові діяв лише літній театр у саду товариства тверезості. Згідно зі спогадами Гороновича Бориса Феофановича, соратника Макаренка, гурток створено для мобілізації коштів на обладнання школи, для покупки інструментів духового оркестру і «щоб Крюків просвіщати». З ініціативи Віталія Макаренка гурток названо на честь Володимира Галактіоновича Короленка. Трупа написала письменникові лист з проханням дозволити використовувати його ім'я і це прохання було задоволено[6].

Початківці-актори театру зіткнулися з труднощами. У спогадах Віталія Семеновича йдеться: «Був театр, де була сцена, але це все. Була одна-єдина декорація, але не було ні меблів, ні бутафорії, ні реквізиту, ні, головне, костюмів». Однак перший спектакль наприкінці січня 1918 року пройшов з успіхом: «на вулицях Крюкова з'явилися великі червоні афіші», а зал був повний публіки. До 1919 року було поставлено спектаклі «Ластівка» та «Зозулині сльози» Олексія Толстого, «Дядя Ваня», «Ювілей», «Ведмідь», «Пропозиція», «Трагік мимоволі» і «Вишневий сад» Чехова, «Женитьба» Миколи Гоголя, «Осінні скрипки» Іллі Сургучьова, «Батько» Августа Стріндберга та інші[1]. Спочатку п'єси ставилися близько двох разів на місяць, потім — щотижня[6]. У 1919 році брати Макаренко покинули Крюків.

У 1922 році газета «Театр і музика» писала: «Крюків, що знаходиться на березі Дніпра, має самостійних 2 театри: „Карсо“ і „Одеон“ перероблені з кіно. У першому грає трупа з Кременчука під режисерствами артиста державних театрів А. М. Ангарова. Репертуар: „Царевич Олексій“, „Павло I-й“, „Воскресіння“, „Ревнощі“, „Дядя Ваня“, „Страта“, „Заради щастя“, „Сім'я злочинця“, „Злочин і кара“, „Слухай Ізраїль“, „Шерлок Голмс“, „Нора“. Репертуар старий і нецікавий. Виступають гастролери з Кременчука»[7].

Будівля «Корсо» згоріла того ж року через несправність димоходу[4]. Про пожежу говорить і Антон Семенович у листі до свого брата: «Корсо» згорів та на його місці стоять мальовничі руїни…"[1]. Після пожежі було прийнято рішення побудувати для заводу нову будівлю, і 1927 року на тій же вулиці відкрився новий робочий клуб, названий на честь Івана Котлова[8].

Фасад колишнього театру 2017 року

Колишня будівля «Корсо» постраждала і під час Другої світової війни: у стіні снарядом була пробита діра, пізніше закладена цеглою[4]. У повоєнний час у приміщенні розташовувався магазин спортивних товарів[8]. Станом на 2017 рік, у колишньому театрі розміщується приватна хлібопекарня. Будівля, одна з небагатьох уцілілих у місті, не включена ні до переліку пам'яток архітектури, ні до переліку пам'яток культури та історії міста.

Див. також

Примітки

  1. Макаренко В.С. Воспоминания о брате «Мой брат Антон Семёнович» // Университет Марбурга (Германия).
  2. Кобзар В.В. (2013). Культурная жизнь провинциального города Кременчуг (конец 19 – начало 20 в.). Кременчуцький край у контексті історії України (рос.). Архів оригіналу за 29 листопада 2014. Процитовано 2 жовтня 2017.
  3. Памятная книжка Полтавской губернии на 1914 год. Российская Национальная Библиотека. vivaldi.nlr.ru. Процитовано 3 жовтня 2017.
  4. Ивушкин В.Э. Театр Корсо (рос.). okrain.net.ua. Процитовано 2 жовтня 2017.
  5. Ширай В.А. Кременчуцький спортивний рух кінця ХІХ – 30-х років ХХ ст. (укр.). kremenhistory.org.ua. Процитовано 2 жовтня 2017.
  6. Горонович Б.Ф., Тягун Ю.Ю. А.С.Макаренко в воспоминаниях крюковчан (рос.). kremenhistory.org.ua. Процитовано 2 жовтня 2017.
  7. Крюков. От нашего корреспондента. Театр и музыка (рос.). electro.nekrasovka.ru. 1922. Процитовано 3 жовтня 2017.
  8. Лушакова А.Н., Евселевский Л.И. (2001). Улица Ивана Приходько (рос.). okrain.net.ua. Процитовано 2 жовтня 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.