Костел Народження Пресвятої Діви Марії (Долина)

Косте́л Різдва́ Ді́ви Марі́ї (офіційна назва Костел Народження Пресвятої Діви Марії) культова споруда, римо-католицький храм у місті Долині Івано-Франківської області.

Костел Різдва Діви Марії
Костел Народження Пресвятої Діви Марії[1]
48°58′04″ пн. ш. 23°59′56″ сх. д.
Тип споруди костел
Сучасний статус діючий храм
Розташування  Україна, Долина
Початок будівництва 1830
Кінець будівництва 1835
Стиль неокласицизм
Належність католицька
Юрисдикція Львівська архідієцезія
Адреса вул. Міцкевича, 7
Костел Народження Пресвятої Діви Марії (Долина) (Україна)

Розташований в історичній частині міста — Старій Долині.

Опис

Будівля храму в цілому неокласицистична, втім її оригінальність у тому, що в ній проглядається тогочасна мода на романтичний стиль в архітектурі, у чомусь храм нагадує готичний костел.

Довжина храму — 34 метри, ширина — 14 метрів. Висота будівлі до гребеня даху — 14 метрів, висота вежі — 22 метри.

Внутрішній простір костелу завершується апсидою, в якій виготовлений вівтар, а вхід зроблено у формі вежі-дзвіниці, що спирається на два великих прямокутних приміщення, сходинки з яких ведуть на просторий балкон (там колись був орган).

З історії парафії та храму

Після заснування римсько-католицької парафії в 1426 році місцевими жителями був зведений ще дерев'яний костел на передмісті, проте сучасним історикам невідомо, в якому точно місці[2].

Існуючий костел був першим достеменно відомим римо-католицьким храмом у Долині, його будівництво розпочалося в 1830 році. Благословив зведення культової споруди ксьондз Томаш Левандовський, і воно тривало понад півдесятиліття.

1889 року виконано реставрацію культової споруди: добудовано головну башту, збільшено вікна, встановлено годинник. Костел Різдва Діви Марії посвятив ксьондз Франтішек де Паульо Піштек, львівський латинcький архієпископ-митрополит[3]

1934 року відновлено розписи на стінах, і вибудувано муровану дзвіницю.

За радянських часів, у 1944 році костел закрили — спершу культову споруду використовували як склад для зерна, а з 1948-го його передали школі для спортзалу.

У 1990 році культову споруду повернули міській громаді, а 27 грудня 1991 року відбулося її освячення.

У теперішній час (2020-ті) в костелі повністю відновлено інтер'єр. Богослужіння в святині здійснюється польською мовою.

Цікавий факт

Фундамент долинського костелу Різдва Діви Марії закладався з річкового каменю, переважно круглого. Його викладали в траншеї без сполучних матеріалів. Власне, така робота нагадала про себе на третій рік існування святині, адже старі муровані склепіння обвалилися, їх довелося відновлювати[3].

Примітки

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.