Вівтар

Ві́вта́р[1], або о́лта́р[2] (староцерк.-слов. алътарь, олътаръ < лат. alta ara, altare — «високий жертовник»[3]) — первісно місце для жертвопринесення або жертовне вогнище (у греків bomos), надалі місце для здійснення літургії в християн.

Історія

Спочатку вівтарі споруджували із землі або дерну, пізніше, коли стали будувати храми — з каменю або металів. Вівтарі, як правило, стояли на східному боці святині перед зображенням божества. У Римі їх зводили не лише богам, а й героям, пізніше також імператорам. Вівтарі в греків та римлян були не тільки в святинях, їх споруджували на площах, вулицях, полях, у священних гаях, біля священних річок. Іноді вівтарі просто неба досягали значних розмірів (приміром, Пергамський вівтар Зевса).

У християнстві

У православному і католицькому храмах словом «вівтар» називають різні елементи: у першому — відокремлене від середнього храму приміщення з престолом (відповідає католицькому пресбітерію), у другому — стіл, де здійснюється таїнство євхаристії (відповідає православному престолу).

Православ'я

Вівтар — головна частина християнської церкви східного обряду (православного і греко-католицького храму). У середині вівтаря знаходиться престол — спеціальний стіл, освячений архієреєм для здійснення на ньому літургій. У вівтарі також присутній жертовник (стіл, на якому відбувається проскомидія — готується жертва Євхаристії: хліб і вино): він розташовується біля північної стіни у вівтарі ліворуч від горнього місця (простору за престолом) єпископської кафедри.

Зазвичай у вівтарі праворуч від горнього місця влаштовують ризницю — службове приміщення, де зберігається одяг працівників і предмети та посудини, що застосовуються для ведення служби.

У вівтар дозволяється заходити лише чоловікам-церковнослужителям і жінкам-черницям. Алфавітна синтагма посилаючись на 69 правило шостого Вселенського собору говорить що нікому із мирян не дозволено входити всередину вівтаря. Але, аж ніяк «не забороняється це владі й гідності царській, коли вони захочуть принести дари Творцю»[4].

План тридільної церкви

Католицтво

Словом «вівтар» (англ., ісп. і порт. altar, лат. і італ. altare, пол. ołtarz) у католицькому обряді називають стіл, де здійснюється таїнство євхаристії (відповідає православному престолу). Являє собою кам'яну основу, на якій лежить плита менса.

Окрім того, «шафовим вівтарем» (пол. ołtarz szafiasty) також називають вирізьблену прикрасу західної (вівтарної) стіни католицького храму.

Див. також

Примітки

  1. Вівтар // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Наголос на першому складі є спадком старослов'янської мови і переважав у старих словниках, див. напр. Іван Огієнко. Український стилістичний словник 1924 р., с. 60.; Етимологічний словник української мови. О. С. Мельничук, 1982. Т.1, с. 389. Наголос на другому складі — це вплив московської редакції церковнослов'янської мови, див. Митрополит Іларіон. Український літературний наголос. — Вінніпег, 1952, с. 45.
  3. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А  Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г. — 632 с.
  4. Алфавитная Синтагма, Буква 2 - читать, скачать - Матфей Властарь. azbyka.ru. Процитовано 7 вересня 2019. (рос.)

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.