Костецький Микола Данилович
Косте́цький Мико́ла Дани́лович (28 грудня 1873 — 16 жовтня 1948) — вчений, селекціонер і громадський діяч, батько художника, академіка В. М. Костецького, дідусь художника О. В. Костецького.
Костецький Микола Данилович | |
---|---|
Народився |
28 грудня 1873 Збриж, Кам'янець-Подільський повіт, Подільська губернія, Російська імперія |
Помер |
16 жовтня 1948 (74 роки) Державний Нікітський ботанічний сад УААН, Нікіта, Ялтинська міська рада, Кримська область, РРФСР, СРСР |
Країна |
Російська імперія СРСР |
Діяльність | біолог |
Alma mater | Ризький технічний університет (1898) |
Науковий ступінь | кандидат біологічних наук (1947) |
Діти | Костецький Володимир Миколайович |
Біографія
Микола Костецький народився у 1873 році в містечку Збриж Каменецького повіту (теперь Хмельницька область), Російська імперія. Навчався у школі в Каменець-Подільськом, потім в Умані, вчитель Пашкевич. Навчальний заклад закінчив у 1896 році разом з Тарнавським Василем Ксаверьєвичем. Потім вступив до Ризького університету (1896—1898). Займався революційною діяльністю, за що був відрахований через два роки.
У 1898 році отримав роботу викладача в Школі садівництва в Борзні, якою керував його друг ботанік і однодумець-революціонер, Ферапонт Петрович Саєнко. В цій школі садівництва, городництва й бджільництва, заснованій у 1898 році, згодом навчались їхні нащадки (нині Борзнянський державний сільськогосподарський технікум).
У 1904 році Микола оженився на викладачці школи дворянського походження Тичині Олександрі Миколаївні, яка поділяла його революційні переконання. Через рік у них народився син Володимир Костецький, який потім став видатним художником, як і син Ферапонта Саєнко Олександр Саєнко.[1] Їх онуки — Костецький Олександр Володимирович і Саєнко Ніна Олександрівна — також стали художниками.
За революційну діяльність двічі був засуджений і відсидів у в'язниці понад рік, тому був змушений емігрувати. Потягом Київ-Лозанна прибув до Швейцарії.
Викладав 5 років в Аргентині переселенцям. Повернувся до Європи, викладав в комунах. Збереглися фото з ним у комуні „Ля рюш“ — Пасіка. Під час Першої Світової війни був залучений до риття траншей і пропрацював півроку. Потім був призначений головним садівником у величезному маєтку Вальроз в Ніцці.
В 1920-х роках Микола Костецький працював завідувачем відділу садівництва на Носівський селекційно-дослідній станції. В цей період він написав кілька статей, присвячених науковим кружкам для молоді. На станції разом з Костецьким у 1920-х працював відомий вчений-ґрунтознавець Гедройц Костянтин Каетанович.
Знайомство з Вавіловим
Знайомство відбулось на виставці у Москві в 1921 році, після чого Вавілов запросив Костецького на посаду викладача в Московській сільськогосподарській академії. Після операції з видалення нирки за станом здоров'я був змушений покинути посаду і перейшов на роботу до Сухумського ботанічного саду. Тут Микола Данилович працював, доки його не почали переслідувати в рамках „чистки академії“. Двічі йому довелось сидіти у в'язниці, другий раз повний рік. Від переслідувань Вавілов заховав Костецького у Ташкенті, куди хвиля репресій доходила вже послабленому вигляді.
Нікітський ботанічний сад
Останні десять років життя жив і працював у Нікітському ботанічному саду, де займався, як завжди, поповненням та впорядкуванням колекцій рослин, а також селекцією. Костецьким було виведено понад 30 сортів троянд, придатних для вирощування в умовах Криму, було написано дві невеличкі книги, присвячені цим рослинам. Наприкінці життя йому було присвоєно звання кандидата біологічних наук по обсягу проведеного і написаного.[2]
Наукова, викладацька діяльність
- Викладав у Школі садівництва у Борзні, разом з Ферапонтом Саєнко, з 1898 по 1905 р.
- Створював і викладав у кружках з сільгосподарського навчання молоді.
- Працював на дослідних станціях.
- Викладав у Московскій сільгосп академії у 1923—1935 роках.
- Налагоджував роботу в Сухумському ботанічному саді і започаткував ботсад у Ташкенті,
- Проводив роботу з класифікації і впорядкування рослин, збільшення колекции саду.
- Селекція понад тридцать сортів троянд у Нікітському ботанічному саду.
Примітки
- (рос.)" Ю. Арбатская, К. Вихляев «. Николай Костецкий. Шипы и розы. Симферополь: Н. Оріанда, 2012, стр.13-16. ISBN 978-966-1691-56-7
- (рос.)» Ю. Арбатская, К. Вихляев «. Николай Костецкий. Шипы и розы. Симферополь: Н. Оріанда, 2012, стр.96-97. ISBN 978-966-1691-56-7
Джерела
- (рос.)» Ю. Арбатская, К. Вихляев ". Николай Костецкий. Шипы и розы. Симферополь: Н. Оріанда, 2012. ISBN 978-966-1691-56-7
Посилання
- Костецький Микола Данилович. Енциклопедія сучасної України, Київ, 2014
- Про книгу «Николай Костецкий: Шипы и розы»
- В 1939 году, Костецким Николаем Даниловичем продолжена селекция садовых роз НБС
- I Международная научная конференция «Ландшафтная культура мира: создатели и хранители» 2011 год, в рамках которой доклад о «Розах Костецкого»