Кравецький м'яз

Краве́цький м'яз (лат. musculus sartorius) — найдовший м'яз у людському тілі. Довгий, тонкий, поверхневий, він йде донизу вздовж стегна в його передній ділянці[1]. Функціями його є згинання, відведення і бокове обертання стегна, згинання коліна[2].

Кравецький м'яз

М'язи правої ноги, вигляд спереду. Кравецький відмічений червоним. Прямий м'яз стегна не показаний, щоб відкрити проміжний широкий м'яз
Латинська назва musculus sartorius
Починається від передня верхня клубова ость
Кріпиться до великогомілкова кістка
Кровопостачання стегнова артерія
Іннервація стегновий нерв

Українська назва є калькою латинської, що утворена від sartor («кравець»)[3]. За однією з версій, назва походить від характерної пози з перехрещеними ногами, у якій колись сиділи кравці[1].

Будова

Кравецький м'яз кріпиться проксимальним кінцем до передньої верхньої клубової ості й частини вирізки між передньою верхньою й передньою нижньою клубовими остями. Йде навкоси через верхню і передню частину стегна в нижньомедіальному напрямку. Проходить за медіальним виростком стегнової кістки, після чого переходить у сухожилок. Спереду він згинається, з'єднуючись зі сухожилками тонкого й півсухожилкового м'язів у гусячій лапці, де він прикріплюється до верхньомедіальної поверхні великогомілкової кістки[1].

Верхня частина кравецького м'яза утворює боковий край стегнового трикутника, а точка, де він перетинає довгий привідний м'яз, відмічає вершину цього трикутника. Під кравецьким м'язом і його фасцією розташовується привідний канал, у якому проходять підшкірний нерв, стегнові артерія і вена, а також гілка стегнового нерва до чотириголового м'яза[1].

Нерви

Як і решта м'язів у передній ділянці стегна, кравецький іннервується стегновим нервом[1].

Варіації

Анатомія м'яза може відрізнятися від звичайного. Він може кріпитися до зовнішнього краю пахвинної зв'язки, вирізки клубової кістки, клубово-гребінцевої лінії лобкової кістки.

Кравецький м'яз може розділятися на дві частини, й одна з них може приєднуватися до широкої фасції, стегнової кістки, зв'язки наколінка чи сухожилка півсухожилкового м'яза.

Кріпильний сухожилок може закінчуватися в широкій фасції, капсулі колінного суглоба чи ножній фасції.

У деяких людей кравецький м'яз взагалі відсутній[4].

Функції

Кравецький м'яз може приводити в рух кульшовий і колінний суглоби, але всі його функції досить слабкі, що робить його м'язом-синергістом. Нагорі він може згинати, злегка відводити, і обертати назовні стегно. Унизу він може згинати ногу; а коли коліно зігнуте, він обертає ногу досередини[1][2]. Всі чотири дії кравецького м'яза може продемонструвати повертання ступні, щоб подивитися на підошву чи усаджування з перехрещеними ногами[1].

Клінічне значення

Одне з багатьох порушень функції кравецького м'яза бурсит гусячої сумки, запалення медіальної ділянки коліна. Зазвичай воно трапляється в спортсменів і викликане тривалим впливом на гусячу лапку. Характеризується болем, опуханням і болючістю.

Примітки

  1. Moore, Keith L.; Dalley, Arthur F.; Agur, A. M. R. (13 лютого 2013). Clinically Oriented Anatomy (англ.). Lippincott Williams & Wilkins. с. 545–546. ISBN 9781451119459.
  2. Moore, Keith; Anne Agur (2007). Essential Clinical Anatomy. Lippincott Williams & Wilkins. с. 334. ISBN 0-7817-6274-X.
  3. Mosby's Medical, Nursing & Allied Health Dictionary, Fourth Edition, Mosby-Year Book Inc., 1994, p. 1394
  4. Scott-Conner, Carol E. H.; David L. Dawson (2003). Operative Anatomy. Lippincott Williams & Wilkins. с. 606. ISBN 0-7817-3529-7.

Галерея

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.