Криголам

Кригола́м — самохідне спеціалізоване судно, призначене для різних видів криголамних операцій з метою підтримання навігації в замерзаючих басейнах. До криголамних операцій відносяться: проводка суден по льодах, подолання льодових перемичок, прокладка каналу, буксирування, виконання рятувальних робіт.

Атомний криголам «Ямал»
Криголам «Поларштерн»
National Geographic Explorer. Антарктида
Прогулянковий дизельний криголам на річці Москва

Історія криголамів

Першим криголамом у світі став російський пароплав «Пілот»[1] — паровий буксир з переробленою носовою частиною, що дозволила йому ламати лід на своєму шляху. Пізніше з'явилися й інші судна подібного типу. Криголам «Саратов» побудований в 1896 році англійською фірмою Армстронг за замовленням Рязано-Уральської залізниці для забезпечення дії переправи через Волгу у Саратові. Та ж фірма побудувала для Росії і СРСР криголами: «Байкал» (1900) і «Ангара» (1903) (для забезпечення роботи залізничної переправи через Байкал), «Єрмак» (1898 рік — експлуатувався Балтійськім флотом до 1964 року), «Святогор» (1917 рік — з 1927 року носить ім'я «Красін», в 1942 році в складі конвою PQ-15 «Красін» пройшов з ісландського порту Рейк'явік у Мурманськ, експлуатувався Північним морським пароплавством і Мурманськім морським пароплавством).

Балтійський завод (Санкт-Петербург) будує з 1921 по 1941 рік 8 криголамів, у тому числі «І. Сталін», «В. Молотов», в період 19561958 завод будує 10 річкових криголамів, з 1974 року завод будує серію атомних криголамів типу Арктика. Наразі будівництво криголамів продовжується. На Балтійському заводі запевняють, що наступного року буде введено в дію криголам «Арктика», 2020 року буде введено в дію криголам «Сибір», а 2021 року — криголам «Урал». Ці криголами будуються з осіданням від 8,5 до 10,5 метрів, матимуть довжину 173 м та ширину 34 м.[2]

Першим у світі криголамом з атомною енергетичною установкою став криголам «Ленін», побудований у 1959 році. У 1974 році були завершені ходові випробування другого атомного криголама «Арктика».

Конструкція криголамів

Корпус судна зазвичай робиться «бочкоподібним», зі спеціальним крижаним посиленням у районі ватерлінії («льодовий пояс»), «криголамною» формою носової частини та «М-подібною» формою корми, а енергетична установка — дизельна або атомна паротурбінна з електричною передачею.

Така конструкція корпусу забезпечує його підвищену міцність, здатність протистояти впливу льоду: стійкість до стирання в районі ватерлінії, а також можливим стисненням у льодових полях. Форма носа дозволяє «з ходу» наповзати на кромку льоду, ламаючи його своєю вагою. «М-подібна» форма корми використовується для забезпечення можливості буксирувати застрягле в льодах інше судно «на вусах», коли ніс буксованого судна розміщується у поглибленні кормової частини (і при цьому буксоване судно може «підштовхувати» криголам). Разом з тим, описана конструкція корпусу, що добре працює в льодах, надає криголаму не найкращі морехідні якості: на хвилі у вільній воді його може досить сильно і різко хитати.

Дизель-електрична (або атомна турбоелектрична) установка, що застосовується на криголамах, сама по собі забезпечує судну високу маневреність (на старих криголамах ставили парові машини з безпосередньою передачею) і можливість варіювати потужність. Тим не менш, сучасні криголами, зокрема й атомні, будуються з трьома гребними гвинтами. Така конструкція спрямована на підвищення маневреності і живучості пропульсивноі устави судна.

Застосування криголамів

Криголами застосовуються для самостійної доставки вантажів у важкодоступні райони Арктики і Антарктики, евакуації і доставки експедицій з/на наукові станції, а також (частіше всього) для прокладки судноплавного шляху іншим суднам, що прямують за криголамом. Криголами внесли значний внесок в освоєння Північного морського шляху.

Найбільшим криголамним флотом володіють Росія, США, Канада, Фінляндія, Швеція.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.