Криза з заручниками в Будьонновську

Криза з заручниками в Будьонновську — атака чеченських сепаратистів, очолюваних полковником ЗС Чеченської республіки Ічкерія (ЧРІ) Шамілем Басаєвим на російське місто Будьонновськ (Ставропольський край) з подальшим захопленням лікарні і взяттям в заручники понад 1600 жителів Будьонновська, здійснена 14-19 червня 1995 року.

Командир загону, полковник ЗС ЧРІ Шаміль Басаєв під час переговорів

Передумови

Після оголошення в 1990—1991 роках незалежності Чечено-Інгушської Республіки[1], а згодом і Чеченської Республіки, законодавчого закріплення незалежності та виводу з території Чечні російських військ у 1991—1992 роках Росія наприкінці 1994 року розпочала проти Чечні Першу чеченську війну.

У ніч з 31 грудня 1994 року на 1 січня 1995 року відбувся новорічний штурм Грозного, в ході якого російська армія зазнала значних втрат — практично повністю були знищені 131-ша Майкопська бригада і 81-й Самарський механізований полк. За час штурму в столиці Чечні Грозному та навколишніх населених пунктах були численні жертви серед мирного населення, що змусило керівництво Чечні шукати шляхи для припинення російської агресії.

3 березня 1995 у зв'язку з воєнним станом в країні, Президент ЧРІ Джохар Дудаєв оприлюднив Указ про введення Шаріатського правління на території ЧРІ і оголосив Джихад проти Росії. 14 червня розвідувально-диверсійний батальйон ЗС ЧРІ під командуванням полковника Шаміля Басаєва захопив місто Будьонівськ в результаті чого Російська влада була вимушена прийняти пропозицію керівництва Чеченської Держави і почати процес мирного врегулювання російсько-чеченської війни[2].

Перебіг подій

14 червня

14 червня 1995 року група чеченських військових чисельністю 195 осіб, очолювана чеченським польовим командиром Шамілем Басаєвим, без перешкод дісталася міста Будьонновськ і захопила заручників, яких зібрали у місцевій лікарні.

Чеченські військові висунули вимоги до російської влади: зупинити військові дії в Чечні (Ічкерії) і вступити в переговори з офіційною владою Чеченської республіки Ічкерія.

Особи, які опинилися в заручниках, свідчили, що за заподіяння шкоди породіллям Шаміль Басаєв пригрозив своїм людям розстрілом.

17 червня

17 червня російські спецпідрозділи здійснили спробу штурму, в результаті якого був звільнений 61 заручник.

19 червня

19 червня, після переговорів чеченці звільнили заручників. Російська влада погодилися на припинення бойових дій в Чечні, виведення російських військ і можливість повернення чеченських військових до Чечні.

Гуманітарні наслідки

Заручники постраждали в результаті обстрілу будівлі лікарні російськими спецпідрозділами в ході неграмотно проведеної операції зі звільнення заручників.

Політичні наслідки

Була укладена угода про припинення вогню та розпочаті переговори між російським та чеченським керівництвом. 19 червня 1995 року під егідою ОБСЄ розпочався перший раунд переговорів між російською та чеченською сторонами, а з 27 по 30 червня відбувся другий раунд переговорів, на яких була досягнута принципова домовленість про обмін усіма полоненими, роззброєння збройних сил ЧРІ, виведення російських військ з території ЧРІ та проведення вільних виборів.

Розвиток мирного процесу значно посилив позиції Держдуми Росії, яка схилялась до мирного шляху вирішення чеченської проблеми.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.