Криптекс

Криптекс (англ. Cryptex) неологізм, придуманий автором Деном Брауном в його романі «Код да Вінчі» в 2003 році, який означає портативне сховище, використовуване для секретних повідомлень. Це складання слів «криптографія» і «кодекс» — «цілком відповідна назва для приладу, що використовує науку криптологію з метою захисту інформації, нанесеної на валик або сувій» (цитата з глави 47 роману). Перший працюючий криптекс був створений в 2004 р. Джастіном Кірком Невінсом.[1][2]

Копія криптекса. Приз з Google Da Vinci Code Quest Contest

Дизайн і функції

Перший криптекс, описаний в романі як кам'яний циліндр, що містить «п'ять мармурових дисків розміром з пампушку, які накладалися один на одного і скріплювалися між собою витонченою мідною смужкою». Можливість заглянути всередину порожнистого циліндра виключали кришки, що знаходяться на торцях. Кожен диск з вирізаним на нім алфавітом міг обертатися незалежно від інших таким чином, що у результаті з них можна було скласти слово або комбінацію з п'яти літер.

Криптекс працює «за принципом сучасних комбінаційних замків для велосипеда», і якщо обертати диски у правильній послідовності і зібрати правильний пароль, то «внутрішні тумблери вишикуються так, як потрібно, і циліндр розпадеться на частини». У внутрішньому відсіку криптекса секретна інформація, написана на тонкому папірусі, обернута навколо крихкого флакона з оцтом (як захід безпеки від грубого злому): якщо не знати пароль, але спробувати проникнути всередину силою — флакон розіб'ється і оцет розчинить папірус до того, як він може бути прочитаний.

У сучасній культурі

  • У другому сезоні четвертого епізоду, «The Brothers Grimoire», в серіалі Відьми Іст-Енду (Witches of East End), криптекс (Cryptex Security Box) дається Деш і Кіліану як спадок від їх матері.
  • У реаліті-шоу «Treasure Hunters» на NBC криптекс був серед інших загадок, які потім були використані у фіналі.
  • У третьому сезоні телешоу «Еврика» (Eureka), епізод «Phased and Confused», практично криптекс, що не розбивається, був ключем до прихованого підземного бункеру.
  • У четвертому сезоні телешоу «Parks and Recreation», епізод «Operation Ann», криптекс був даний як перша підказка ретельно продуманого полювання на сміття. Криптекс не був розгаданий, а був розбитий молотком, щоб дістати повідомлення.
  • У 88 епізоді південно-корейського шоу «Running Man» акторський склад повинен був знайти і прочитати підказки, що знаходяться у інших співробітників, щоб відкрити криптекс.
  • У четвертому сезоні американського серіалу Щоденники Вампірів (The Vampire Diaries), епізод «Down the Rabbit Hole», з'являється меч з криптексом під його руків'ям.

Див. також

Література

  • The Da Vinci Code
  • Da Vinci Declassified, 2006 The Learning Channel video documentary, written, directed and produced by David Carr, David Comtois, and Frankie Glass. Narrated by Jeff Fischer.

Примітки

  1. Caine, Peter (2006). The Definitive Guide to the Da Vinci Code. Orion.
  2. US Patent & Trademark Office. Процитовано 2004.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.