Криптограма

Криптограма (крипто... від грец. kriptos - таємний, схований і ...грец. gramma - буква, написання) схований, зашифрований тайнопис, що розкривається за допомогою набору встановлених правил, з відтворенням схованого запису для прочитання посланої інформації.
Криптограма - таємний знак, напис, зрозумілий обмеженому колу користувачів.
В образотворчому мистецтві існують "картинні криптограми" - зображення, що мають, крім очевидного, приховане, таємне значення. Таким є більшість зображень, пов'язаних з древніми релігійними культами, атрибути божеств, символи їх влади над стихіями і людьми. Криптограмами є гравюри в книгах алхіміків, масонів і розенкрейцерів ("Роза і Хрест"). Крім традиційних символів у подібних композиціях ключове, магічне слово або фраза можуть бути зашифровані кількістю каменів в зображенні стіни замку, зубців веж. Початкова буква шифру вказується якою-небудь неправильністю: не за правилами одягненим капелюхом, шпагою не з того боку, щитом не в тій руці. Криптограмою є "зайвий" шостий палець на руці Св. Сикста, зображеного Рафаелем на картині "Сикстинська мадонна" - він вказує на ім'я Сикста (лат. sex - "шість"). Картина Параміджаніно "Мадонна з довгою шиєю" - також криптограма. Притчі та алегорії, зашифровані в зображенні, називаються акроаматичним шифром. Криптограмою є знак, придуманий М. К. Реріхом в картині "Мадонна Орифлама".[1]

Банер Миру М.К.Реріха: на білому фоні в колі три з'єднані амарантові Сфери як символ Вічності і Єднання

Примітки

  1. Словарь изобразительного искусства. — 2004—2009[недоступне посилання з липня 2019](рос.)

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.