Кристофер-стріт

Кри́стофер-стріт (англ. Christopher Street) — вулиця в районі Гринвіч-Віллидж, Мангеттен, Нью-Йорк. Розташована між 9-ою вулицею і 6-ою авеню. Кристофер-стріт є одним з символів боротьби за права геїв і лесбійок.

Кристофер-стріт
 США
англ. Christopher Street
Населений пункт Нью-Йорк
Район Мангеттен, Гринвіч-Віллидж
Історичні відомості
Колишні назви Скіннер Роуд
Загальні відомості
Координати 40°44′00″ пн. ш. 74°00′18″ зх. д.
Номери телефонів +1 212
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Підприємства «McNulty’s Tea and Coffee»
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap 8398124 ·R (Мангеттен)
Мапа
 Кристофер-стріт у Вікісховищі

Станція «Кристофер-стріт» є кінцевою станцією ліній HOB-33 і JSQ-33 швидкісної підземної залізниці PATH, що сполучає Мангеттен з містами Гобокен та Джерсі-Сіті у штаті Нью-Джерсі, а також станцією маршрутів 1 і 2 West Side Line Нью-Йоркського метрополітену. На Кристофер-стріт розташована стара чайна компанія «McNulty's Tea and Coffee», заснована у 1895 році.

Історія

Кристофер-стріт — одна із найстаріших вулиць Гринвіч-Віллидж. Вона слугувала південною межею маєтку адмірала сера Пітера Воррена, починалася від старої Гринвічської дороги (тепер — Гринвіч-авеню) і закінчувалася у сусіднього маєтку біля Норд Рівер (тепер — Гансвурт-стріт). Вулицю називали Скіннер Роуд (укр. Дорога Скіннера) на честь прийомного сина адмірала Воррена — полковника Вільяма Скіннера. Свою нинішню назву вулиця дістала у 1799 році, коли земля Воррена була придбана Чарльзом Крістофером Амосом[n 1]. Окрім Кристофер-стріт, свої нові назви отримали також Чарльз-стріт і Амос-стріт. Останню пізніше перейменували на 10-у вулицю[1].

Значення для ЛГБТ-спільноти

Вхід до Кристофер-парку і скульптура «Гей-визволенню» Джорджа Сегала
  • У 1970-х роках Кристофер-стріт стає головною гей-вулицею Нью-Йорка. На вулиці у будь-який час доби можна було зустріти геїв. Було відкрито багато гей-барів, а також магазинів, що торгують шкіряним одягом. У 1980-х роках із зростанням захворюваності СНІДом ситуація докорінно змінилася. Центр гей-життя зміщується на північ, в район Челсі. Хоча декілька гей-барів на Кристофер-стріт залишилося, вулиця значною мірою втратила свій статус «веселої» і не відрізняється від інших тихих вулиць у Гринвіч-Віллидж.
  • На цій вулиці знаходиться будівля відомого бару Стоунволл-інн, біля якого у червні 1969 року сталося стоунволлське повстання. Марш «У день звільнення Кристофер-стріт» уперше було проведено через рік після тих подій, започаткувавши міжнародну традицію проводити наприкінці червня прайд-паради[2]. Щорічний прайд-фестиваль у Берліні, Кельні і інших німецьких містах носить назву «День Кристофер-стріт» (англ. Christopher Street Day). Журнал «Кристофер-стріт», який видавався з липня 1976 до грудня 1995 року, і впродовж багатьох років залишався одним із найшанованіших гей-часописів США.
  • З 1992 року Кристофер-парк, що знаходиться на перетині вулиць Кристофер-стріт, Грув-стріт і 4-й Вест-стріт, прикрашає скульптура «Гей-визволенню» Джорджа Сегала. Дві сидячі дівчини і два юнаки, що обнялися, є знаком поваги жителями району прав геїв і лесбійок[3].

Коментарі

  1. Досі невідомо, чи був Амос спадкоємцем Воррена чи звичайним аферистом.

Примітки

  1. «Greenwich Village: Glorying in its differentness; For 300 Years, A World Apart» By Lawrence Block; Lawrence Block, the author of the Matt Scudder and Bernie Rhodenbarr mystery series, frequently sets scenes of his novels in Greenwich Village.", The New York Times, November 20, 1988. Accessed October 7 , 2007 . «A portion of the West Village was carved from a farm owned by a man named Charles Christopher Amos, and his three names were parceled out among three of the new streets.» (Moscow, Henry The Street Book: An Encyclopedia of Manhattan's Street Names and Their Origins New York: Hagstrom 1978. ISBN 0-82-321275-0).
  2. Stryker, Susan. Christopher Street Gay Liberation Day: 1970. PlanetOut. Архів оригіналу за 31 березня 2008. Процитовано 28 червня 2010.
  3. Christopher Park: Gay Liberation. New York City Department of Parks & Recreation. Процитовано 31 серпня 2013.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.