Кришталевий край

«Кришталевий край» — науково-фантастичний роман українського письменника Дмитра Бузька. Написаний у 1934 році, вперше виданий у 1935 році.

Кришталевий край
Обкладинка першого видання роману "Кришталевий край"
Жанр роман
Автор Дмитро Бузько
Мова українська
Написано 1934
Опубліковано 1935

Сюжет

Фріц Грубер, геніальний вчений-хімік з фашистської Німеччини, винаходить рецепт надміцного скла, яке можна використовувати в багатьох галузях промисловості і народного господарства. Через невизнання генія на своїй батьківщині та інтриг великої буржуазії генію довелося емігрувати до Радянського Союзу. Завдяки його винаходу в СРСР формується утопічна держава. Незабаром тут було побудувано зручні дороги, з'явилися нові будинки і цілі міста зі скляних блоків, в Приараллі вдалося закріпити піски і виростити сади на місці колишніх пустель, радянські вчені досягли значних успіхів у медицині, астрономії та біології…

Художні особливості

В художньому плані роман є типовим для радянської виробничої фантастики 1920-х-1930-х років. Персонажі розкриті поверхово, їх представлено своєрідними соціальними ярликами. Хтось із них «великий буржуа», інший — «дрібний буржуа», третій — «вчений-романтик». Нічого не відомо про внутрішній світ героїв. Сюжет описаний схематично. Вчинки і діалоги героїв нерідко награні та неправдоподібні. Стиль викладу зближує твір Бузька з «Червоною зорею» (1908) Олександра Богданова і «Сонячною машиною» (1928) Володимира Винниченка.

В романі присутня пропаганда сталінізму. Тут є шпигуни, шкідники, інші атрибути сталінської дійсності. Автор гротескно описує побут щасливих колгоспників, яким побудували надійні дороги з надміцного скла[1].

Схематично описуючи технічні нововведення, автор не згадує про вплив нової технології на суспільство[2]. «Кришталевий край» було збудовано лише на території СРСР. Характерно, що першими з чудо-скла почали виготовляти в промислових масштабах танки і літаки-винищувачі.

Інше

Винайденню надміцного скла присвячена повість українського письменника-фантаста Миколи Дашкієва «Кришталеві дороги». Схожість основних сюжетних ліній обох творів допускає можливість часткового запозичення Дашкієвим сюжету роману Бузька.

Видання

  1. Бузько Д. Кришталевий край. — К.: Держвидавлегпром, 1935. — 190 с.
  2. Бузько Д. Кришталевий край. — К.: Молодь, 1959. — 140 с. (Бібліотека пригод та наукової фантастики).
  3. Бузько Д. Кришталевий край // Бузько Д. Вибране. — К.: Молодь, 1971. — С. 178—296.

Російські переклади

  1. Бузько Д. Хрустальный край. — Х.: Державне літературне видавництво, 1935. — 196 с.
  2. Бузько Д. Хрустальная страна. — М.: [КЛФ «Внеземной Центр»]. — 168 с. (Библиотека приключений и научной фантастики (ВЦ))

Примітки

  1. За рік до написання роману в Україні лютував Голодомор
  2. В оновленій версії СРСР не було відмінено товарно-грошові відносини

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.