Крістіан Доплер

Крістіан Доплер (нім. Christian Doppler; 29 листопада 1803, Зальцбург 17 березня 1853, Венеція) австрійський фізик і математик. Відкрив явище зміни частоти хвилі, яка випромінюється рухомим джерелом. Згодом це явище назвали ефектом Доплера.

Крістіан Доплер
нім. Christian Doppler
Народився 29 листопада 1803(1803-11-29)
Зальцбург
Помер 17 березня 1853(1853-03-17) (49 років)
Венеція
·респіраторне захворюванняd
Поховання Цвинтар Сан Мікелеd
Країна  Австрія
Підданство  Австрійська імперія
Діяльність математик, фізик, науково-педагогічний працівник, астроном, педагог, професор
Alma mater Віденський технічний університет
Галузь Фізика (оптика та акустика)
Заклад Чеський технічний університет, Віденський університет
Посада професор
Відомий завдяки: Ефект Доплера
У шлюбі з Mathilde Sturmd
Особ. сторінка christian-doppler.net

 Крістіан Доплер у Вікісховищі

Біографія

Народився у Зальцбурзі, Габсбурзька монархія, у сім'ї каменяра. Проте через фізичну слабкість не міг брати участь у сімейній справі. 1825 року закінчив Віденський технічний університет, де вивчав астрономію та математику. У 18351847 роках працював у Чеському технічному університеті. З 1847 року професор Гірничої та Лісової академії у Хемніці. З 1848 року член Віденської академії наук. З 1850 року — професор Віденського університету та голова першого у світі інституту фізики, який був створений при Віденському університеті за його ініціативою.

Сферою наукових досліджень Доплера були оптика та акустика. 1839 року він надрукував працю «Про кольорове світло подвійних зірок і деяких інших зірок на небі», де теоретично довів залежність зміни частоти хвилі, яка сприймається спостерігачем, від швидкості та напрямку руху джерела хвиль та спостерігача відносно один одного. Згодом це явище назвали ефектом Доплера. 1848 року явище детальніше вивчив французький фізик Арман Фізо, а 1900 року експериментально доведено Аристархом Білопольським. Цей ефект використовується у астрономії для вимірювання швидкості руху та швидкості обертання зір навколо своєї осі.

Помер Христіан Доплер 17 березня 1853 у Венеції. Похований на острові Сан-Мікеле.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.