Куазь

Куа́зь (Квазь) — одне з верховних божеств в традиційних віруваннях удмуртів, пов'язане з погодою та атмосферними явищами. Персонаж казок, наприклад «Улюбленець Квазя». Був подавцем дощу. На думку Миколи Первухіна — це володар простору між небом та землею, тобто атмосфери та атмосферних явищ. Однак, це божество мало дуже обмежене поширення та функції його не до кінця з'ясовані. Уявлення про бога були поширені в основному серед північних удмуртів, інші позначали цим словом погоду, її стан (куазь зоре — йде дощ). Куазю молились під ялиною, яка сприймалась як його деревом. Часто йому жертвували коня чи жеребця. Шкіри жертв вішали на свячену ялину. Поступово Куазь зближується та зливається з образами Інмара та Килдисіна.

На думку Владислава Владикіна, Куазь виник в фіно-угорський період мансійське слово kwores означає «небо», Нумі-Куорезь — міфічна особа, яка володіла середнім небом. Андрій Бутолін та В. С. Чураков вважають, що ім'я виникло внаслідок злиття двох удмуртських слів куа та азь. Тобто воно перекладається як «той, хто знаходиться перед будинком молитов». Ймовірно це відноситься до тих часів, коли в удмуртів ідолів встановлювали біля своїх молитовних будинків.

Джерела

  • Первухин Н. Г. Эскизы преданий и быта инородцев Глазовского уезда. Эскиз 1. Вятка, 1888;
  • Удмуртская республика : энциклопедия / гл. ред. В. В. Туганаев. — Ижевск : Удмуртия, 2000. — 800 с. — 20 000 экз. ISBN 5-7659-0732-6.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.