Кузнецов Петро Савич

Петро́ Са́вич Кузнецо́в (*20 січня (1 лютого) 1899, с. Богодуховськая Балка Усть-Хоперського округу Області війська Донського, нині Волгоградська область — †21 березня 1968, Москва) — російський лінгвіст, професор (1948); один із засновників Московської фонологічної школи. Праці з фонології, морфології, типології, історії російської мови, діалектології, африканістиці; мемуари.

Кузнецов Петро Савич
Народився 20 січня (1 лютого) 1899
Область Війська Донського, Російська імперія
Помер 21 березня 1968(1968-03-21) (69 років)
Москва, СРСР
Країна  Російська імперія
 СРСР
Діяльність діалектолог
Галузь мовознавство
Alma mater Московський державний університет імені М. В. Ломоносова
Науковий ступінь доктор філологічних наук
Науковий керівник Dmitry Ushakovd
Вчителі Mikhaïl Petersond
Знання мов російська[1]
Заклад Московський державний університет імені М. В. Ломоносова

Біографія

Закінчив МДУ (1927, екстерном), вчився у Д. Н. Ушакова. Викладав в різних вузах Москви, з 1944 р. — в МДУ, з 1960 р. — на Відділенні структурної і прикладної лінгвістики. У 1930-ті рр. входив до групи «Языкофронт», з лівих позицій що виступала проти маризму. Один із засновників Московської фонологічної школи і один з ініціаторів розвитку африканістичних досліджень в СРСР. При його підтримці утворений сектор африканських мов в Інституті мовознавства АН СРСР. Підтримував також дослідження в області структурної і математичної лінгвістики; один з учасників семінару «Деякі вживання математичних методів в мовознавстві», проведеного в МДУ за пропозицією А. Н. Колмогорова (з яким був знайомий з дитинства).

Наукова праця

Основна область наукових досліджень — історична морфологія російської мови і російська діалектологія; автор популярного підручника з історії російської мови (разом із С. І. Борковським). Але і за межами цієї області його наукові інтереси були дуже різноманітні, починаючи від автоматичного перекладу і теоретичної фонології до угро-фінських і африканських мов. Починаючи ще з 1930-х рр., опублікував декілька робіт по опису системи приголосних звуків суахілі, ввівши (вперше в російській граматичній традиції) в науковий обіг термін «приголосний клас»; згодом цей термін був перенесений А. А. Залізняком в опис системи приголосних звуків сучасної російської мови.

Залишив цікаві спогади про дитинство, юність і драматичне протистояння «офіційної» і «неофіційної» лінгвістики в СРСР.

Праці

  • П. С. Кузнецов. Очерки исторической морфологии русского языка. М., 1959. (рос.)
  • П. С. Кузнецов. Русская диалектология. М., 1960. (рос.)

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.