Кузьмін Микола Іванович

Мико́ла Іва́нович Кузьмі́н (1911, Москва, Російська імперія 1988, Київ, Українська РСР, СРСР) — український музикознавець і музичний педагог (фортепіано). Тривалий час жив і працював у Києві, досліджував історію музичної культури міста.

Кузьмін Микола Іванович
Народився 19 жовтня 1911(1911-10-19)
Москва
Помер 28 серпня 1988(1988-08-28) (76 років)
Київ
Поховання
Громадянство  СРСР
Діяльність музикознавець, педагог, піаніст
Alma mater Національна музична академія України імені П. І. Чайковського

Біографія

Народився в сім'ї московського інженера. З 1925 року жив і навчався в Києві. У 1927—1933 роках — учень музичної школи М. А. Тутковського. У 1933 році поступив до Музично-драматичного інституту ім. М. В. Лисенка, реорганізованого в 1934-му в консерваторію; закінчив її у 1938 році по класу фортепіано. Був учнем професорів А. М. Луфера і К. М. Михайлова. Після закінчення консерваторії був призначений художнім керівником Вінницької філармонії, також викладав у місцевій музичній школі, виступав у концертах міського музичного лекторію.

Надгробок М. І. Кузьміна на Лук'янівському цвинтарі

З 1940 року перебував на військовій службі, учасник бойових дій проти німецьких і японських агресорів; нагороджений за воїнську звитягу орденами і медалями, був поранений. Після демобілізації у 1946 році повернувся до Києва і став викладачем Київського музичного училища, пов'язавши з ним все своє подальше життя. Підготував по класу фортепіано понад 80 вихованців, значна частина яких потім здобула вищу музичну освіту. Серед учнів С. Глух, І. Іващенко, Л. Цвірко, Л. Ященко. Викладав також у народній консерваторії; був консультантом міського Будинку художньої самодіяльності профспілок. Співпрацював з музичною редакцією Українського радіо, для якої створив більш ніж 50 музично-освітніх передач. Мав композиторський і поетичний хист; автор низки романсів, фортепіанних п'єс, «Української рапсодії» для оркестру.

Помер у Києві. Похований на Лук'янівському кладовищі (24-та дільниця).

Дослідження музичної історії Києва

Найбільш вагомою громадською й музикознавчою справою Миколи Івановича стало докладне вивчення історії музичної культури Києва, в тому числі — становлення Київського музичного училища. Ці дослідження велись багато років; було пророблено, систематизовано і узагальнено тисячі публікацій та архівних документів, опитано значну кількість педагогів і випускників музичного училища. Результатом дослідницької роботи стали книжкові видання та низка статей у періодиці. Публікації М. Кузьміна сприяли поверненню із забуття сотень імен. Найбільш концентрований добір інформації містила його книга «Українська школа музичної майстерності», видана у напівкустарний спосіб накладом 300 примірників. Вона швидко стала бібліографічним раритетом, і у 2007 році Міжнародний благодійний фонд конкурсу Володимира Горовиця здійснив її посмертне перевидання, приурочене до 140-річчя Київського державного вищого музичного училища ім. Р. М. Глієра.

М. Кузьмін був одним з авторів енциклопедії «Мистецтво України», енциклопедичного довідника «Київ». Створив у Київському музичному училищі ім. Р. М. Глієра експозицію класу-музею М. В. Лисенка.

Власні публікації

Окремі видання

  • Украинская школа музыкального мастерства / Сост. Кузьмин Н. И. — К., 1968. (рос.)
  • Кузьмін М. Забуті сторінки музичного життя Києва. — К.: Музична Україна, 1972.
  • Кузьмин Н. Украинская школа музыкального мастерства. — Издание второе. — К.: Международный благотворителный фонд конкурса Владимира Горовица, 2007. (рос.)

Статті

  • Кузьмин Н. Глиэр в Киеве // Советская музыка. — 1975. — № 9. (рос.)
  • Кузьмін М. «Музичні» будинки // Культура і життя. — 1980. — 18 вересня.
  • Кузьмін М. Червоний бант Глієра // Культура і життя. — 1982. — 25 квітня.
  • Кузьмін М. Музично-драматична школа М. В. Лисенка // Українське музикознавство. — Випуск 19. — К., 1984.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.