Куліцидоз

Куліцидоз (лат. Culicidosis, син.: Комарина алергія) — алергічна реакція на укуси комарів.

Anopheles stephensi
Сліди від укусів спини комарами.

Етіологія

Комарі Culicidae (загін Diptera) — тимчасові ектопаразити-гематофаги, нападають зазвичай вночі, входять до складу гнуса. Кровосисних комарів поділяють на малярійних (рід Anopheles) і немалярійних (роди Aedes, Culex, Mansonia, Culiseta та ін.).

Клінічна картина

Укус комара супроводжується набряками, висипом, у важких випадках може бути висока температура, лихоманка, сильний головний біль, напади задухи. Встановлено наявність алергенів в слині комарів, які стимулюють активну алергічну відповідь. У людей з підвищеною чутливістю до укусів комарів на шкірі в місці укусів зазвичай виникає місцева алергічна реакція у вигляді набряку, почервоніння, папульозного або волдирного висипу. Зустрічаються і більш виражені реакції: від гігантської інфільтрації на місці укусу, що зберігається протягом 3-4 тижнів, до системних проявів у вигляді генералізованої висипки і нападів ядухи. При множинних укусах можуть відзначатися ознаки інтоксикації, лихоманка, головний біль . Реакція на укус може бути токсичною, що відбувається при одночасному укусі декількох десятків комах, вона характеризується загальною слабкістю, головним болем, нудотою, блювотою. Розчіси місця укусів можуть привести до приєднання вторинної інфекції.

Інфекції, що переносяться комарами

Комарі можуть бути переносниками арбовірусних інфекцій, філяріатозів, туляремії . Одних тільки патогенних для людини вірусів, комарі переносять більше 50 видів[1] .

Лікування

Лікування: свербіж можна усунути, якщо змочити шкіру нашатирним спиртом або розчином питної соди: 1/2 чайної ложки на склянку води. У деяких випадках свербіж проходить, якщо місце укусу відразу змастити сіллю, сольовим дезодорантом або сольовим розчином. У разі необхідності можна пройти спеціальний курс специфічної імунотерапії, що дозволяє знизити чутливість організму до слини комах і їх метаболітів. Прогноз сприятливий. Заходи боротьби — захист від укусів комарів за допомогою репелентів.

Див. також

Примітки

  1. Комары. Архів оригіналу за 3 жовтня 2011. Процитовано 8 вересня 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.