Ландвойт

Ландво́йт, ландвійт, лантвойт, лентвойт[1], лянтвойт[2] (пол. Landwójt, нім. Landvogt, лат. viceadvocatus) тевтонський командор в країні, шериф в середньовічній Англії. А у період з XIII ст. по XVI ст. в Польщі — це у першу чергу княжий урядник, хто має широкі повноваження у створених судовій та адміністративній одиницях т.зв. (лат. districtus) на основі Німецького права «Weichbildzie», у виборах муніципального службовця, котрий був намісником для войта чи старости, під привілеєм міста (згідно з Магдебурзьким правом).

Ландвойт здійснював владу над усіма поселеннями (пол. osada) у Краю (лат. districtus), на основі закону при виконанні своїх функцій поліції й адміністрації. До компетенції ландвойта входило також головування «судом ленським» (становим), у селах, що належали місту. Ці суди керували в справах війтів і солтисів (мерів). Склад такого суду — крім ландвойта, складався з шести присяжних лавників, рівні судовому рангові.

У Великому князівстві Литовському

  1. У Великому князівстві Литовському це старший у маєтку начальник над войтами, десятниками й ін.[3];
  2. котрий мав спадкове право на війтівство[4];
  3. непрофесійний член суду, який являв соціальний аспект справедливості;

У Польщі

Див. також

Примітки

  1. с.119 т.9 (Кулібін—Малаіта) «Беларуская Энцыклапедыя» (ў 18 тамах), Рэдкал.: Г. П. Пашкоў і інш., выд. «БелЭн», г. Мінск, 1999 г. ISBN 985-11-0155-9. (біл.)
  2. Литовская Метрика, изд. «Русская историческая библиотека», 1903 г. том 20 (рос.)
  3. стр.611 том 25 «Акты издаваемые Виленскою (археографическою) комиссией для разбора древних актов (инвентари и разграничительные акты)», тип. А. Г. Сыркина, г. Вильна, 1898 г. (рос.)
  4. стор. 530 том 17 «Акты Виленской Археографической Комиссии», г. Вильна, 1890 г. (рос.)

Джерела та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.